Przewodnik po kołdrach

Przewodnik po kołdrach

Ostania aktualizacja postu : 5 stycznia 2023

Przewodnik po kołdrach: jeśli wybierzemy dobrą kołdrę, będzie nam ciepło i przytulnie w zimie, ale równocześnie nie będzie zbyt gorąca i ciężka w lecie.

Liczba nitek w kołdrze

Zewnętrzna powłoka kołdry jest zazwyczaj bawełniana i tak jak w przypadku bawełnianych prześcieradeł określana jest liczbą nitek. Ta liczba wskazuje, ile nitek znajduje się w calach kwadratowych tkaniny. Większa liczba nitek oznacza miękki materiał. Jest to ważny czynnik. Im gęstszy splot, tym lepiej kołdra utrzymuje puch. Nasza kołdra powinna mieć przynajmniej 300 nitek, ale nie musimy wydawać mnóstwa pieniędzy, aby zawierała więcej.

Wypełnienie kołdry

Jeśli chcemy wybrać lekką, ciepłą kołdrę, która dobrze oddycha, możemy wybrać tę, wypełnioną puchem. W końcu kaczkom i gęsiom jest ciepło w zimnej wodzie. Dlatego możemy wybrać taką kołdrę, zapewniającą dobrą izolację i przytulne ciepło. Wybierając puchową kołdrę, szukajmy słów 100% puchu, czysty puch lub całkowicie puchowa. Jeśli kołdra jest określana tylko jako puchowa, może np. zawierać 30% puchu i 70% pierza. Pióra nie izolują tak dobrze jak puch, ale są znacznie tańsze. Dlatego kołdra puchowa jest droższa.

Przewodnik po kołdrach

Przewodnik po kołdrach

Kołdry z puchem kaczym lub gęsim są ciepłe, jednak gęsi puch jest bardziej puszysty. Dlatego jest używana w tańszych kołdrach. Jeśli jesteśmy alergikami, poszukajmy kołdry z oczyszczonym, wysterylizowanym puchem. Dzięki temu pozbywamy się większości alergenów, a puchowa kołdra nadal będzie ciepła. Jeśli jesteśmy uczuleni na pióra, wybierzmy kołdrę z alternatywnym wypełnieniem. Najczęściej są to materiały syntetyczne, w szczególności poliester, które mają właściwości podobne do puchu. Możemy też znaleźć bawełniane lub wełniane kołdry. Wszystkie są hipoalergiczne i tańsze, ale zazwyczaj są cięższe i mniej oddychające.

Moc wypełnienia puchu

Na opakowaniu kołdry często można znaleźć moc wypełnienia puchu. W zasadzie odnosi się do tego, ile zajmuje jeden gram puchu. Im lepsza jakość puchu, tym większa jest jego siła napełnienia i grubsza, bardziej izolująca kołdra.

Waga kołdry

Ilość puchu (w gramach) w kołdrze jest jej masą napełnienia. Ogólnie rzecz biorąc, przy wysokiej mocy napełnienia, kołdra nie będzie zawierała dużo puchu. Dlatego będzie ciepła i lekka. Jest idealna, ponieważ najlepiej nam się śpi, gdy nie jest nam ani za gorąco ani za zimno.

Wybór idealnej kołdry

Wybór kołdry może nas nieraz przyprawić o ból głowy. Przede wszystkim kierujmy się komfortem. W ten sposób będziemy lepiej spać. Wybierając kołdrę, zwróćmy uwagę na następujące opcje: na lato, 4 pory roku i na zimę. Każda z tych kołder ma inny ciężar wypełnienia. Określa liczbę puchu na metr kwadratowy. Im większa masa wypełnienia, tym cieplejsza kołdra. Należy pamiętać, że większy ciężar wypełnienia nie odnosi się bezpośrednio do większego komfortu, ale po prostu zapewnia większą ilość ciepła. Jeśli wolimy spać w cieple, większe wypełnienie będzie wygodniejsze, ale jeśli wolimy spać, gdy jest chłodniej, lekkie wypełnienie będzie lepszym rozwiązaniem.

Kołdra o masie 125 g/m2 jest idealna na lato. Świetnie sprawdzi się też dla osób, które śpią w ciepłym pokoju, w ich domu jest ciepło i wolą cieplejszą kołdrę na zimę, a chłodniejszą na lato. Kołdra o masie 165 g/m2 jest idealna o każdej porze roku (4 pory roku). Zapewnia komfort przez cały rok. Idealna jest dla osób, którym jest za ciepło tylko w upalne dni. Świetnie sprawdzi się również w przypadku osób, w których domu jest umiarkowana temperatura przez cały rok. Kołdra o masie 205g/m2 jest idealna dla tych, którzy do tej pory używali w zimie dodatkowych koców. Świetnie sprawdzi się, gdy w domu panuje niższa temperatura. Można ją wybrać, gdy mamy chłodniejszą kołdrę na lato, a cieplejszą na zimę.

Jakość kołdry

Po wybraniu poziomu komfortu, możemy teraz zastanowić się jakością materiału. W ten sposób zwiększymy komfort i wytrzymałość kołdry. Istnieją trzy czynniki, które należy wziąć pod uwagę: wysokość materaca, liczbę wątków i budżet. Zwróćmy uwagę na to, aby kołdra była odporna, trwała i zapewniała komfort, ciepło.

Liczba wątków również jest bardzo ważna. Im większa liczba nitek, tym kołdra cieńsza i lżejsza. W ten sposób zyskujemy wygodę i lekkość podczas snu. Zapewnia również bardziej zwarty splot, a w ten sposób stwarza dodatkową ochronę przed wnikaniem materiału przez jej powierzchnię. Musimy też zwrócić uwagę na swój budżet. Jeśli weźmiemy pod uwagę długość użytkowania kołdry, nawet kołdra najwyższej jakości, będzie przystępna cenowo.

Pióra i puch

Pióra i puch to nie jest to samo. Pióra są płaskie i dwuwymiarowe, są cięższe w środku. Nie są też dobrymi izolatorami, ponieważ nie mogą trzymać powietrza. Zapewniają dobre wsparcie, dlatego są często używane w poduszkach. W porównaniu do nich, puch jest trójwymiarowy i utrzymuje powietrze. Gruba warstwa kołdry doskonale izoluje śpiącego od chłodniejszego otoczenia.

Zasadniczo nie ma różnicy między szarym a białym puchem. Po prostu niektóre kaczki i gęsi są szare, a inne białe. Na rynku istnieje większe zapotrzebowanie na biały puch, dlatego takie kołdry są droższe.

angielski francuski niemiecki hiszpański

Related Post