SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Marketing,Sklepy Kupony promocyjne i wszystko, co musimy wiedzieć przed sięgnięciem po nie

Kupony promocyjne i wszystko, co musimy wiedzieć przed sięgnięciem po nie

Kupony promocyjne i wszystko, co musimy wiedzieć przed sięgnięciem po nie

Ostania aktualizacja postu : 5 stycznia 2023

Kupony promocyjne i wszystko, co musimy wiedzieć przed sięgnięciem po nie – oszczędzanie jest jednym z naturalnych instynktów człowieka. Każdy z nas oszczędności szuka tam, gdzie tylko może – w domu (między innymi poprzez wyłączanie urządzeń elektrycznych, gdy z nich nie korzystamy), ale i poza nim. Jedną z najciekawszych form oszczędzania jest sięganie po kupony promocyjne online, pozwalające zaoszczędzić na zakupach. Czy jednak zawsze tak jest i czy sięganie po nie jest równoznaczne z oszczędzaniem? Zapraszamy do naszego kompleksowego poradnika.

Podstawowe rodzaje kuponów promocyjnych online

Kody rabatowe występują w kilku różnych postaciach. Do tych najczęstszych należą kupony przyznające nam procentową zniżkę od całych dokonanych zakupów, niejednokrotnie ograniczając ją do wybranego rodzaju produktu. Kupony dające realną gotówkę (na przykład -20 złotych od całego paragonu) zdarzają się znacznie rzadziej, jednak zazwyczaj wymuszają na nas wydanie określonej kwoty przed pozyskaniem możliwości skorzystania z nich. Aby więc dostać 20 złotych zniżki, będziemy musieli wydać ponad 200 złotych – jeśli tego nie planowaliśmy, raczej na tym nie oszczędzimy. Popularne kupony to również takie, które dają “drugi/trzeci/czwarty produkt za połowę ceny”. Najłatwiej dostać je w sieciówkach spożywczych, rzadziej – w odzieżówkach.

Na co zwracać uwagę przy otrzymywaniu kuponów promocyjnych online

Kody promocyjne potrafią być podchwytliwe – i to z dwóch powodów. Po pierwsze, potrafią być sprytną pułapką marketingową, przez którą – często dość nieświadomie – kupimy więcej i… wydamy więcej, niż planowaliśmy, tylko dlatego, aby więcej “zaoszczędzić”. Po drugie, potrafią być sposobem oszustów na okradzenie nas z naszych oszczędności. Musimy zatem podwójnie na nie uważać, zwracając uwagę na:

  • źródło ich pozyskiwania – ważne, aby kupony promocyjne online pochodziły z jak najbardziej zaufanego źródła. Pamiętajmy, że każdy z nich musi zostać wydany z inicjatywy firmy, w której mogą one być wykorzystane (są dla niej formą marketingu niebezpośredniego). Najczęściej otrzymamy je więc e-mailem po dokonaniu zakupów, albo też po zapisaniu się do newslettera danej firmy. Kuponami tego typu często dzieli się również na forach i grupach dyskusyjnych. Jeżeli jednak te są niezaufane, a mail zawierający je pochodzi z wątpliwego źródła – musimy uważać, gdyż możemy być na celowniku oszusta. Więcej na ten temat opisujemy w punkcie odnoszącym się do wymagań stawianym nam przez kupony promocyjne.
  • rzeczywistą ich wartość – kupony bardzo często oferują wątpliwą możliwość zaoszczędzenia, dając zniżkę na produkty, których cena (zwykle na czas obowiązywania kuponu) zostaje podniesiona. Aby wykorzystywać kupony promocyjne online świadomie, musimy wiedzieć, jakie są standardowe ceny danych produktów. Warto też po prostu je porównywać – jako że kupony promocyjne tego typu wykorzystujemy przez Internet, mamy jednocześnie łatwy dostęp czy to do stron konkurencji, czy też do popularnych porównywarek cenowych. Sięgajmy po nie, koniecznie zanim skorzystamy z promocji.
  • wymagania, jakie stawiają – kupony nie dają nam nic za darmo – musimy mieć pełną świadomość właśnie tego. Zazwyczaj wymagają od nas dokonania większych zakupów, dopiero wtedy wchodząc w życie. Istnieje również inna strona wymagań – wręczając kupon promocyjny online jego wystawca często wymaga od nas podania adresu e-mail, celem wysłania go na niego, a przy okazji przesyłania nam wiadomości o charakterze marketingowym. Coś za coś – wiadomo. Upewnijmy się jednak, że podajemy wyłącznie nasz e-mail – oszuści często starają się wydobyć od nas dodatkowe dane, a Ci bardziej bezczelni zmuszają nas do zalogowania się przez stronę banku. Jeżeli więc musimy podać za dużo informacji, albo też zrobić cokolwiek związanego z bankowością internetową, po prostu tego nie róbmy – ten kupon zapewne pochodzi od oszusta. Nie dość, że go nie otrzymamy to możemy zostać okradzeni.
  • termin wykorzystania – często zdarza się tak, że firmy wystawiające kupon (czyli najczęściej te, u których można go zrealizować) specjalnie sprawiają, że można go wykorzystać tylko danego dnia albo przez bardzo krótki okres. Wszystko ze względu na to, że najczęściej najpierw patrzymy, co daje kupon promocyjny online, potem wybieramy sobie produkty i dopiero na końcu, przy dokonywaniu zakupu, chcemy z niego skorzystać. Ma to dużo sensu z marketingowego punktu widzenia – jeśli kupon okaże się wykorzystany, może nam być szkoda “nie dostać produktów, które już sobie wybraliśmy”. Bardzo często kupujemy je zatem w normalnych cenach.

Podsumowanie

Kupony promocyjne online mogą przysłużyć się do dużych oszczędnościach na produktach, które bez nich kupilibyśmy znacznie drożej. Mogą, ale nie muszą – wszystko zależy od tego, jak uważnie podejdziemy do tego, co tak właściwie nam dają. Ważne jest również nie wpadnięcie w pułapkę marketingową, czyli nie kupienie produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy (albo ich ilości, zbyt dużej jak na nasze potrzeby) tylko dlatego, że “jest taniej”. Z kuponów więc korzystajmy, ale róbmy to z głową, rzeczywiście wykorzystując ich wartość względem naszych zapotrzebowań.

angielski francuski niemiecki hiszpański

Related Post