SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Komputery Przewodnik po pamięci RAM – co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Przewodnik po pamięci RAM – co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Ostania aktualizacja postu : 5 lutego 2021

Komputer już dawno stał się jednym z podstawowych sprzętów każdego gospodarstwa domowego. Jego wykorzystanie w domu to jednak nie wszystko – ze względu na postęp technologiczny i wzrost znaczenia Internetu w życiu codziennym każdego z nas, coraz częściej sięga się po niego również jako po narzędzie do codziennej pracy. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby został złożony z podzespołów gwarantujących komfort i wydajność jego użytkowania. Jednym z nich jest pamięć RAM, której wybór jest bardzo często bagatelizowany – głównie ze względu na to, że w kontekście komputerów znacznie częściej mówi się chociażby o procesorach czy kartach graficznych. Za co jest odpowiedzialna owa pamięć i co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Za co odpowiedzialna jest pamięć RAM?

Ogólnie i najprościej rzecz ujmując, pamięć RAM odpowiedzialna jest za wszelkie działania w obrębie komputera, które są wykonywane na bieżąco i wymagają korzystania z tak zwanej pamięci tymczasowej (bardziej z niej, niż z dysku twardego czy SSD, na których znajdują pliki stałe). Jej działanie najłatwiej wyjaśnić jest na przykładzie programu graficznego – działając w jego obrębie nie działamy bezpośrednio na pliku, automatycznie go modyfikując. Zamiast tego wykorzystujemy tak zwaną przestrzeń roboczą, w której wszystkie akcje, których się podejmujemy są zapisywane – nie trafiają one jednak bezpośrednio na nasz dysk, a wiszą w przestrzeni tymczasowej, czekają na ich zapisywanie. Komputer musi po nie sięgać, w czym pomaga właśnie owa pamięć RAM. Duże zastosowanie ma ona również w obrębie Internetu – oglądając filmik w przeglądarce nie zapisujemy go u siebie na dysku, a wciąż mamy do niego dostęp. Wszystko dzięki pamięci RAM, a dodajmy do tego również inne akcje podejmowane na bieżąco, w tym te niezwiązane z Internetem i plikami, ale bieżącą obsługą naszych działań – otwieraniem aplikacji, przełączaniem się między nimi. To wszystko wymaga właśnie owej pamięci.

Pamięć RAM ma to do siebie, że jest elementem wymienialnym. Można ją wymienić na lepszą już w trakcie eksploatacji komputera, ale też dołożyć jej więcej, by skutecznie poprawić wydajność jego działania. W związku z tym często jej wybór jest bagatelizowany (bo zawsze można jej dołożyć), co jest uważane za największy i najczęstszy błąd.

Kto doceni dużą ilość RAMu w komputerze?

Choć należy powiedzieć, że obecność dużej ilości RAMu w komputerze odczuje każdy jego użytkownik (bo system i wszystkie aplikacje w jego obrębie będą dzięki niej działały szybciej i sprawniej), najcenniejsza okaże się ona dla:

  • programistów – programiści zawsze działają w obrębie wielu aplikacji, sięgając po nie w tym samym momencie, często na dwóch czy trzech monitorach; RAM bardzo wspomaga te działania;
  • grafikow – powszechnie wiadomo, że programy do edytowania grafiki są jednymi z najbardziej wymagających, zwłaszcza pod kątem pamięci – z każdą chwilą działania wymagają jej coraz więcej (bo przechowują więcej plików tymczasowych); graficy docenią więc większą ilość RAMu w bebechach ich komputerów;
  • osoby pracujące na komputerach – profesjonaliści, zwłaszcza ci działający w branży IT, stale sięgają po wiele różnych aplikacji i często chcą z nich korzystać w tym samym momencie, oczekując stałej szybkości działania każdej z nich. To oni odczują posiadanie większej ilości pamięci RAM.

Czy pamięć RAM to tylko ilość? Najważniejsze parametry kości pamięci

Większość osób, jak już wspomnieliśmy powyżej, pamięć RAM kojarzy wyłącznie z jej ilością. Prawdą jest, że to właśnie ta wartość najczęściej przewija się w wymaganiach programów i gier, ale też w specyfikacji na specjalistycznych stronach. Tak naprawdę jednak ilość to nie wszystko – równie ważne są bowiem inne parametry techniczne pamięci. Do tych najbardziej istotnych zalicza się opóźnienie, które określa czas potrzebny pamięci do dostarczenia danych po otrzymaniu żądania. W wyborze liczyć powinien się również rodzaj pamięci i choć od tych starych technologii (jak DDR czy DDR2) powoli się odchodzi, wciąż można je kupić i… są tańsze. Nie dajmy się jednak zwieść – znacznie lepiej postawić na szybszą, nowocześniejszą opcję i wybrać nowszy rodzaj pamięci.
Nieco mniej istotnym dla standardowego użytkownika, ale bardzo ważnym dla profesjonalisty parametrem jest częstotliwość pracy pamięci RAM. Podczas gdy zwykłemu użytkownikowi wystarczy ten najbardziej standardowy (na poziomie 1600 MHz), ten bardziej zaawansowany będzie potrzebował więcej. 

Podsumowanie

Wybierając komputer dla siebie, albo też ulepszając ten, który już posiadamy, zwróćmy szczególną uwagę na pamięć RAM. Choć bowiem wiele osób pozostawia jej wybór na sam koniec oraz niemal zawsze decyduje się na tańsze rozwiązanie (głównie ze względu na to, że “i tak można później jej dołożyć”), ma ona niemały wpływ na wydajność działania całego sprzętu – niezależnie od tego, jakie będą jego docelowe zastosowania. Właśnie dlatego przyłóżmy się i zainwestujmy w taką ilość pamięci, która spełni nasze oczekiwania i dopasuje się do naszego modelu pracy. Niezależnie od tego, czy będzie on mniej, czy też bardziej wymagający.

Related Post