Co oznacza cosplay

Co oznacza cosplay

Ostania aktualizacja postu : 20 maja 2022

Co oznacza cosplay – cosplay (przebranie) to rodzaj teatru amatorskiego, ze znacznie większym stopniem improwizacji i kontaktu między aktorami. Jednocześnie w przypadku cosplayu może w ogóle nie być widzów: sami aktorzy czerpią radość z tego, co robią. Co więcej, cosplay można ćwiczyć nawet w pojedynkę, przebierając się w kostium ulubionej postaci i wchodząc w jej wizerunek.

Co oznacza cosplay?

Słowo Cosplay zostało wymyślone w 1984 roku przez dziennikarza z Japonii – Takahashi po tym, jak wziął udział w jednym z tematycznych konwencji w Los Angeles. Cosplay to ubieranie się w strój wybranej postaci, a następnie naśladowanie jej charakterystycznego zachowania i mowy. Jest to hobby ulubione przez dorosłych, którzy kryją się za oryginalnymi maskami. Kto preferuje cosplay? Może to być każda osoba, bez względu na wykonywany zawód, dlatego w strój ulubionego bohatera wciela się biznesmen, sprzedawca i kierowca. Nie jest to tanie hobby i wymaga poświęcenia sporo czasu na przygotowanie stroju, w którym mogą wystąpić. zw. cosplayerzy stale uczą się czegoś nowego na temat wizażu, krawiectwa oraz projektowania ubioru. Jednak to nie tylko ubranie i dodatki, ale również odpowiedni makijaż.

Historia subkultur

Korzenie cosplayu, jako oryginalnego hobby sięgają lat 30-tych – 60-tych ubiegłego wieku w okresie triumfu fantastyki naukowej.To właśnie taki gatunek literacki wzbudził największe zainteresowanie przeobrażania się w niezwykłych bohaterów. Na pierwszym zgromadzeniu cosplayerów dominowały wizerunki mutantów, astronautów, naukowców, kosmitów. W latach 60 w Stanach Zjednoczonych zaczęły się jednoczyć grupy fanów, a w 1970 roku gościł pierwszy w historii konwent fanów. Dziś ten festiwal odbywa się na całym świecie. Warto też przyjrzeć się wschodniej gałęzi cosplayu. Dla Japonii i Chin animacja i manga stały się wiodącym tematem. Na odpowiednich stronach Wikipedii tych krajów w interpretacji terminu cosplay pojawiają się tylko te gatunki.

Odmiany i cechy współczesnego cosplayu

Cosplayerzy XXI wieku inspirują się:

  • Filmy i programy telewizyjne.
  • Gry komputerowe.
  • Komiksy.
  • Książki.
  • Animacje i manga.
Co oznacza cosplay

Co oznacza cosplay

Ciekawe, niezapomniane postacie są wybierane, jako obrazy do ucieleśnienia. Ważne jest, aby posiadały pewne charakterystyczne cechy w swoim zachowaniu, miały oryginalny wygląd, ubiór. Niewielki odsetek tych bohaterów (lub złoczyńców) należy do kultury tradycyjnej. Ale zdecydowana większość pochodzi z gier lub programów telewizyjnych, które są obecnie popularne. Tak, więc 10 lat temu na każdym festiwalu cosplay można było spotkać na przykład Jacka Sparrowa z Piratów z Karaibów. Dziś został zastąpiony przez bohaterów „Gry o tron” i postaci z komiksów, odzwierciedlonych w Marvel i komiksach.

Postęp technologiczny, który doprowadził do kolosalnej poprawy grafiki komputerowej, podsycił zainteresowanie ucieleśnieniem wizerunków postaci z gier. Na zlocie fanów komiksów dowolnego kraju można znaleźć Wiedźmina, czarodziejkę Yennefer lub księżniczkę Ciri. Kolejną platformą ewolucji cosplayu jest Instagram. Entuzjastyczna młodzież wrzuca takie zdjęcia, na których czasem trudno odróżnić żywych ludzi od wirtualnych bohaterów.

W ostatnich latach popularność cosplayu, jako hobby znacznie wzrosła. Stał się całą subkulturą młodzieżową. Z jednej strony ułatwia to organizowanie imprez tematycznych na skalę światową, z drugiej zaś poszerzenie możliwości kreowania ciekawego wizerunku. W rzeczywistości zjawisko cosplay jest bardzo niedoceniane z socjologicznego punktu widzenia. To nie tylko kolejne modne hobby czy zabawa To zwierciadło interesów współczesnego społeczeństwa. Skopiowane postacie odzwierciedlają obrazy, które pozostaną w historii, jako ucieleśnienie naszych czasów.

Kiedy i gdzie był pierwszy festiwal cosplay?

Amerykański przemysł rozrywkowy nie mógł nie zauważyć wzrostu popularności komiksów i sztuki pokrewnej. Dlatego w 1970 roku w San Diego postanowiono zorganizować pierwszą na świecie wystawę – festiwal komiksu tematycznego. Na debiutancką imprezę przybyło tylko 145 osób, ponieważ organizatorzy nie przywiązywali wystarczającej wagi do reklamy swojego festiwalu. A po kilku latach San Diego Comic-Con International staje się niezwykle rozpowszechniony. Ponadto festiwal staje się wiodącym wydarzeniem na świecie, co ma ogromny wpływ na całą kulturę cosplayową.

Czym jest współczesny cosplay?

Współczesny cosplay to ogromna, ugruntowana kultura, która łączy kreatywnych ludzi z najnowszymi osiągnięciami w świecie branży medialnej. Osoby stale zaangażowane w cosplay łączą się w grupy internetowe, gdzie komunikują się i dzielą swoimi twórczymi zainteresowaniami. Przez 50 lat cosplay zmienił się nie do poznania. Ludzie, których porywa ta forma sztuki, co roku przenoszą ją na nowy poziom jakości.

Tworzenie kostiumów cosplay i występów na scenie wymaga coraz więcej czasu, wysiłku i budżetu. Wszystko to pozwala profesjonalnym cosplayerom nie tylko stać się popularnymi i rozpoznawalnymi, ale także zarobić przyzwoite pieniądze ze swojego hobby. Przebierając się w piękne i zapadające w pamięć kostiumy znanych postaci, cosplayerzy stają się prawdziwą ozdobą każdej wystawy lub wydarzenia. Współczesny cosplay to bardzo fascynująca sztuka, która nie tylko pomaga ludziom komunikować się ze sobą, ale także sprawia, że rozwijają się we wszystkich kierunkach, wnosząc do swojego świata najbardziej prawdziwe, bajeczne piękno.

Related Post