SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Usługi Kremacja zwierzęcia – czy to dobry pomysł?

Kremacja zwierzęcia – czy to dobry pomysł?

Kremacja zwierzęcia - czy to dobry pomysł?

Ostania aktualizacja postu : 30 grudnia 2023

Gdy odchodzi nasze ukochane zwierzę, niejednokrotnie zastanawiamy się nad tym, co zrobić z jego zwłokami. Sporo osób decyduje się na zakopanie psa lub kota na swoim podwórku lub korzystają z utylizacji w gabinetach weterynaryjnych. Okazuje się, że istnieje inne, znacznie korzystniejsze rozwiązanie. O czym mowa? Chodzi tutaj oczywiście o krematorium dla zwierząt. Korzystając z usług krematorium dla zwierząt wszystkie doczesne szczątki naszego pupila zostaną spopielone. Oto poradnik na temat korzyści wynikających ze skorzystania z usług profesjonalnego krematorium dla zwierząt. 

 

Krematorium dla zwierząt – statystyki 

Wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS wskazują, że aż 50% Polaków posiada jakiekolwiek zwierzę domowe. Zdecydowanie najczęściej są to psy. Ponad 30% badanych wskazało, że jest posiadaczem psa. Niespełna 20% osób zadeklarowało z kolei, że jest właścicielami kotów. Na koniec 2011 roku w polskich domach było około 7,4 miliona psów oraz 5,7 miliona kotów, co dało łączną sumę 13,1 milionów (dane Euromonitor). Statystyki te pokazują, że jest to naprawdę bardzo pokaźna liczba. W związku z ogromnym popytem na tego rodzaju usługi, na rynku pojawia się coraz więcej krematoriów dla zwierząt. Możliwość pochowania swojego pupila w cywilizowanych warunkach dla wielu osób jest kwestią priorytetową. 

Polecamy szczególnie:

 

Kremowanie zwierząt – dowolne formy kremacji według polskiego prawa 

Kremacja zwierzęcia - czy to dobry pomysł?

Kremacja zwierzęcia – czy to dobry pomysł?

Każdy z właścicieli psów, kotów bądź innych zwierząt, chce, aby po odejściu jego przyjaciela miał on prawidłowy, godny pochówek. Warto wiedzieć, że w naszym kraju jest sporo niedomówień odnośnie możliwości chowania zwierząt. Niektórzy uważają, że najkorzystniejsze rozwiązanie to po prostu zakopanie doczesnych szczątków zwierzęcia na podwórku. Czy jest to legalne? Okazuje się, że absolutnie nie. Zakopanie na działce zwłok psa czy kota jest całkowicie niezgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami. Za złamanie takiego zakazu grożą też spore kary, dlatego nie warto decydować się na samodzielne pochowanie psa bądź kota na swojej posiadłości. Jeśli samodzielne zakopanie ciała kota jest niedozwolone, to na co najlepiej jest się zdecydować? Jeśli chcemy, aby wszystkie nasze działania były zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, mamy do wyboru dwie możliwości. Są weterynarze, który proponują właścicielom zwierząt skorzystanie z legalnej usługi utylizacji zwłok. Zwłoki zwierzęcia są wówczas spalane razem z odpadami. Jest to w pełni legalne, jednak wielu właścicieli zwierząt ma uzasadnione wątpliwości moralne co do zasadności decydowania się na korzystanie z tego rodzaju usług. Sam wyraz utylizacja wzbudza same najgorsze skojarzenia, dlatego na coś takiego decydujmy się wyłącznie w ostateczności. Druga z legalnych możliwości na pochowanie zwierzęcia jest zdecydowanie korzystniejsza i nie wzbudza jakichkolwiek wątpliwości moralnych. O czym mowa? O skorzystaniu z usług wyspecjalizowanego krematorium dla zwierząt. 

Krematorium dla zwierząt a obowiązujące przepisy prawa 

krematorium dla zwierząt w Warszawie

krematorium dla zwierząt w Warszawie

Aktualne przepisy polskiego prawa traktują krematoria dla zwierząt w specyficzny sposób. Zgodnie z tymi przepisami, krematoria dla zwierząt domowych nie są uznawane za działalność, która mogłaby w znacznym stopniu wpływać na środowisko naturalne. W praktyce, oznacza to kilka rzeczy:

  1. Brak wymogu oceny oddziaływania na środowisko: – krematoria dla zwierząt nie są zobowiązane do przeprowadzania szczegółowych ocen oddziaływania na środowisko, które są wymagane dla innych rodzajów działalności przemysłowej lub komercyjnej.
  2. Prostsze procedury uruchamiania – proces zakładania krematorium dla zwierząt jest uproszczony w porównaniu do innych rodzajów działalności, które mogą mieć znaczny wpływ na środowisko. To oznacza mniej biurokracji i szybsze procedury uruchomienia.
  3. Brak konieczności raportowania oddziaływania na środowisko – właściciele krematoriów dla zwierząt nie są zobligowani do tworzenia i składania regularnych raportów dotyczących wpływu ich działalności na środowisko, co jest wymagane w przypadku niektórych innych rodzajów przedsiębiorstw.
  4. Regulacje sanitarne i weterynaryjne –  mimo że krematoria dla zwierząt są wyłączone z niektórych regulacji środowiskowych, nadal podlegają przepisom sanitarnym i weterynaryjnym. Oznacza to, że muszą spełniać określone standardy higieny i bezpieczeństwa.
  5. Wpływ na lokalną społeczność: – chociaż krematoria dla zwierząt nie są uznawane za znacznie oddziałujące na środowisko, mogą mieć wpływ na lokalne społeczności. Dlatego mogą istnieć lokalne regulacje dotyczące lokalizacji krematoriów, aby zapewnić, że nie będą one powodować uciążliwości dla mieszkańców.

Podsumowując, w Polsce krematoria dla zwierząt są traktowane jako działalność o ograniczonym wpływie na środowisko. Dzięki temu, proces ich zakładania i prowadzenia jest uproszczony, co ułatwia właścicielom zwierząt dostęp do tych usług. Jednak nadal muszą one przestrzegać przepisów sanitarnych i weterynaryjnych, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki.

Czy warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego krematorium dla zwierząt?

Skorzystanie z usług wyspecjalizowanego krematorium dla zwierząt to najkorzystniejsza możliwość spośród wszystkich, które mają do wyboru właściciele zwierząt. Jeśli właścicielowi zwierzęcia w pierwszej kolejności zależy na godnym oraz jednocześnie legalnym pochówku, krematorium dla zwierząt okaże się absolutnym strzałem w dziesiątkę. Oprócz krematoriów dla zwierząt cały czas powstają nowe cmentarze dedykowane zwierzętom, na których są realizowane pochówki. Firmy, które specjalizują się w kremowaniu zwierząt gwarantują, że wszystkie czynności związane z przygotowaniem ciała zwierzęcia będą w pełni moralne i zgodne ze wszystkimi aktualnie obowiązującymi prawa. Właściciel, który skorzysta z usług krematorium dla zwierząt, nie będzie musiał obawiać się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej oraz będzie miał stuprocentową pewność, że jego ukochane zwierzę zostało po odejściu potraktowane w sposób godny. 

Przygotowanie ciała zwierzęcia do kremacji – najważniejsze wskazówki 

Gdy śmierć naszego ukochanego zwierzęcia nastąpiła poza kliniką weterynaryjną, czyli np. w naszym mieszkaniu, musimy samodzielnie zabezpieczyć ciało. Oto najważniejsze wskazówki, o których koniecznie należy pamiętać. Przede wszystkim, trzeba założyć rękawiczki ochronne, a zwierzę owinąć kocem i wsunąć je do worka. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, ciało powinno być przechowywane w chłodnym miejscu.

Related Post

sklep z bongo

Porządne bongoPorządne bongo

Ostania aktualizacja postu : 20 lutego 2019 Czy istnieje coś takiego jak porządne bongo? Oczywiście! Ale znalezienie takiej rzeczy wcale nie jest takie łatwe, ponieważ ostatnio w życiu nic nie