Pianka neoprenowa co to?

Pianka neoprenowa co to?

Ostania aktualizacja postu : 19 sierpnia 2021

Uprawianie sportów wodnych jest ciekawą aktywnością, która wielu osobom urozmaica letni czas lub wakacyjny urlop. Wraz z łatwą dostępnością do różnorodnego sprzętu do uprawiania sportów wodnych, aktywności w wodzie stają się coraz bardziej przystępne dla każdego człowieka. To sprawia, że coraz więcej dorosłych i dzieci wybiera ten rodzaj aktywności na swoją wieloletnią pasję. Oprócz relaksu i aktywnie spędzonego czasu, sporty wodne, takie jak pływanie czy surfing dobroczynnie wpływają na całą sylwetkę, modelując ją i wysmuklając. Niestety, częstą wadą wody w naszym klimacie jest jej niska temperatura, przez co korzystanie z niej jest bardzo ograniczone w ciągu roku. Doskonałym rozwiązaniem jest założenie ubrania z pianki neoprenowej, której właściwości doskonale osłaniają ciało przed kontaktem z zimną wodą. Pianka neoprenowa do pływania wykonana jest neoprenu, który jest komponentem wykazującym się właściwościami termoizolacyjnymi, czyli pozwalającymi zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu organizmu podczas kąpieli w nawet chłodniej wodzie. Co to jest pianka neoprenowa? Jak działa pianka neoprenowa?

Czym jest pianka neoprenowa?

Polskie warunki klimatyczne nie są łaskawe dla osób, których pasją jest pływanie czy tez inna aktywność wodna. Zimna woda w morzu czy jeziorze często ogranicza możliwość przebywania w niej, a skuteczną metodą na utrzymanie właściwej temperatury ciała i uniknięcie wychłodzenia organizmu jest zakładanie pianki neoprenowej. Odzież z neoprenu dostępna jest w różnych rozmiarach, dzięki czemu z jej właściwości mogą korzystać zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci. Pianka neoprenowa jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla maluchów, których układ termoregulacyjny nie jest w pełni wykształcony. Zimna woda bardzo szybko prowadzi do wyziębienia młodych organizmów, czego skutkiem może być przeziębienie lub inna, poważniejsza infekcja.

Czym jest neopren? To rodzaj tkaniny, który inaczej nazywany jest kauczukiem syntetycznym. Neopren wyróżnia się gładką, elastyczną i gumowatą strukturą, która charakteryzuje się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Dodatkowym atutem neoprenu jest niewielka waga, która jest nieodczuwalna po założeniu na ciało. Ubrania z neoprenu są również odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby prowadzić do jej rozerwania i utraty właściwości. Jej głównym zastosowaniem jest wykorzystanie cech izolacyjnych, które doskonale chronią ciało podczas przebywania w zimnej wodzie. Zbita i gęsta struktura komponentu sprawia, że tkanina nie przepuszcza wody, a dostaje się w przestrzeń między ciało a piankę przez otwory na rękawach oraz wokół szyi.

Jak działa pianka neoprenowa?

Neopren cały czas pozostaje komponentem, który jest chętnie badany przez specjalistów i fizyków. Obecne analizy dowodzą, że neopren wykazuje bardzo dobre właściwości termiczne, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie ciepła przez ciało podczas przebywania w wodzie. Neopren jest surowcem zbudowanym z kauczuku syntetycznego, który wyróżnia się strukturą złożoną z wielu niewielkich pęcherzyków. Drobne otwory wypełnione są powietrzem lub też azotem, dzięki których obecności możliwe jest uruchomienie właściwości ogrzewających po założeniu ubrania z odzieży neoprenowej. Zimna woda przenikająca pomiędzy odzież a skórę jest natychmiast ogrzewana za pomocą temperatury ciała, co pozwala na zatrzymanie własnego ciepła i uniknięcie efektu nadmiernego wychładzania organizmu.

Niewielkie cząsteczki wody posiadają zdolność dobrego przewodzenia ciepła, dzięki czemu kąpiele w zimnej wodzie nie są przeszkodą dla osób posiadających odzież z neoprenu. Ubranie wykonane z tego rodzaju tkaniny jest niezwykle komfortowe, dlatego jest zalecane również dla dzieci, niezależnie od wieku.

Odzież z pianki neoprenowej – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zakup odzieży z neoprenu jest sporym wyzwaniem, dlatego warto dowiedzieć się, na jakie parametry ubrania szczególnie należy zwrócić uwagę. Znajomość najistotniejszych cech pozwoli na zakup modelu, który będzie właściwie dopasowany do ciała, co bezpośrednio przyczyni się do jakości zabezpieczenia organizmu przed wychłodzeniem podczas przebywania w chłodnej wodzie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odzieży neoprenowej?

  • grubość pianki – należy dobrać grubość tkaniny do temperatury wody oraz rodzaju uprawianej aktywności wodnej,
  • krój odzieży z neoprenu – w zależności od pory roku oraz temperatury wody można wybrać odzież neoprenową z rękawami i nogawkami lub z krótkimi spodenkami na ramiączkach,
  • wykonanie odzieży neoprenowej – podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania szwów oraz przeszyć ubrania z neoprenu, co bezpośrednio przyczynia się do wytrzymałości ubrania na rozerwanie czy zniszczenie.

Sporty wodne cieszą się coraz większą popularnością. Ich uprawianie przynosi wiele korzyści dla zdrowia oraz wyglądu ciała, a dodatkowo są ciekawą formą spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu. Ubranie z pianki neoprenowej pozwala na korzystanie z atrakcji wodnych nawet w czasie niepogody lub niskiej temperatury wody w jeziorze czy morzu.

Related Post