SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Moda,Usługi Na czym polega sitodruk na tkaninie?

Na czym polega sitodruk na tkaninie?

Na czym polega sitodruk na tkaninie?

Ostania aktualizacja postu : 31 stycznia 2022

Jedną z najdłużej funkcjonujących metod druku jest sitodruk, czyli- jak sama nazwa wskazuje- druk wykonywany za pomocą sita z siatką. Współcześnie stanowi jedną z chętniej i częściej stosowanych technologii, która mimo wielu lat obecności na rynku wciąż cieszy się ogromną popularnością. W związku z tym warto dowiedzieć się na czym w ogóle polega ta metoda.

Czym jest sitodruk?

Sitodruk, inaczej druk sitowy, to technika, która została wymyślona, by móc tworzyć wydruki na większych powierzchniach. Kluczem do sukcesu w tej technologii jest sito. Za jego pomocą można wykonać dowolny wzór, a następnie przenieść go na tkaninę lub materiał drukarski. Siatki przeznaczone do druku mają oczka o małej średnicy, przez co farba doskonale przenika do materiału, a odbitki mają naprawdę dobrą jakość. Sitodruk nakładany jest na tkaninę, na której ma powstać wydruk. Siatka pełni rolę szablonu, dzięki czemu można zakryć dokładnie miejsca niezadrukowane. W ten sposób farba przedostaje się przez części niezakryte, a następnie tworzy odbitkę. Na rynku istnieje kilka metod blokowania otworów, dzięki czemu farba nie przedostaje się w miejsca niepożądane. Wybór konkretnej metody jest uzależniony od kilku czynników, w tym: rodzaju materiału, farby, a także gęstości sita i jego oczek. Zwykle stosuje się powlekanie siatki emulsją światłoczułą, która następnie jest naświetlana i wywoływana, a elementy nieutrwalone zostają wypłukiwane. Po wykonaniu tych czynności szablon można drukować.

Jakie zastosowanie ma sitodruku na tkaninie?

Sitodruk na tkaninie znajduje szerokie zastosowanie, przede wszystkim do zadrukowywania większych powierzchni. Niektórzy decydują się jednak na wykorzystywanie jej do ozdabiania niewielkich tkanin. W wielu przypadkach wzory nanoszone są nie tylko na tkaninę, ale również na kartony, folię, metal, plastik, drewno czy papiery różnego rodzaju. Metoda cechuje się dużą trwałością w przeciwieństwie do popularnych prasowanek, z którymi jest często mylona. Proces jej wykonania pozwala osiągnąć wydruk, który wykazuje odporność zarówno na pranie, ścieranie, jak i promieniowanie słoneczne. Jednocześnie sitodruk na tkaninie zachowuje doskonałą jakość koloru. Ciekawostką może być fakt, że sitodruk wykorzystywany jest na wyrobach włókienniczych, ale także na grafikach artystycznych oraz użytkowych. Pierwsza kategoria wytworów to filmodruki, natomiast druga- serigrafia. Poza tym wykorzystywany jest w mikroelektronice do tworzenia układów scalonych.

Zobacz koniecznie:

Jakie zalety prezentuje sitodruk na tkaninie?

Pierwszą i najważniejszą zaletą tego rodzaju druku jest szeroki zakres zastosowania. Technika jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu można stosować ją na różnych gatunkach materiału, które różnią się między sobą właściwościami. Co więcej, sitodruk na tkaninie cechuje się trwałością. Używane farby są odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV, a także wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym pozwala osiągnąć dobre nasycenie barw, dzięki czemu realizacje tą techniką charakteryzują się naprawdę dobrą jakością. Jednocześnie jej wykonanie jest tanie- zarówno w realizacjach detalicznych, jak i hurtowych.

Jakie wady prezentuje sitodruk na tkaninie?

Oprócz niewątpliwych zalet, metoda ma również swoje wady. Podstawową jest wysoki koszt związany z przygotowaniem drogich matryc. Poza tym każda barwa potrzebuje oddzielnych matryc, a jednocześnie liczba kolorów jest limitowana. Metoda jest najbardziej opłacalna w przypadku zleceń hurtowych, ponieważ obniża się wtedy cena jednostkowa egzemplarza. W przeciwieństwie do innych metod nie można przeprowadzić wydruku testowego, co oznacza, że należy dobrze przygotować szablony i przemyśleć sposób wydruku.

Jakie są rodzaje sitodruku?

Wyróżnia się kilka typów sitodruku. Pierwszym z nich jest sitodruk płaski, który wykorzystywany jest głównie do nadruków gotowych, a także na artykułach już uszytych (np. koszulki, torby). Innym jest sitodruk rotacyjny, który spotykany jest przy zadrukowywaniu całych wałków tkanin. Jest zdecydowanie droższy od pozostałych metod, dlatego używany jest podczas większych zamówień. Ostatnim jest sitodruk rzemieślniczy, który znajduje powszechne zastosowanie wśród artystów. Polega na wykonywaniu nadruków ręcznie z pomocą urządzeń domowej konstrukcji. Wykonanie nadruku wymaga dużo pracy i umiejętności.

Jak wygląda proces sitodruku na tkaninie?

Proces wykonywania sitodruku jest dość prosty. Wydruk powstaje poprzez przetłaczanie farby na podłoże. Maszyny umożliwiają również wykonanie druku na zakrzywionych powierzchniach. W trakcie drukowania przy użyciu maszyny płaskiej, farba drukowa jest aplikowana na całej powierzchni nałożonej siatki oraz dodatkowo przeciskana przez wolne oczka, dzięki czemu trafia bezpośrednio na materiał. Aby proces przebiegł poprawnie, należy zadbać o podobną prędkość liniową obracanego przedmiotu oraz prędkość przesuwu sita. Dzięki temu wydruk można wykonać precyzyjnie. Do wykonania niezbędna jest  profesjonalna maszyna, której budowa może się nieco różnić w zależności od tego, kiedy powstała.

niemiecki

Related Post