SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Edukacja,Hobby Nauka śpiewu i gry na instrumentach bez względu na wiek

Nauka śpiewu i gry na instrumentach bez względu na wiek

Nauka śpiewu i gry na instrumentach bez względu na wiek

Ostania aktualizacja postu : 21 marca 2023

Nauka śpiewu i gry na instrumentach bez względu na wiek – specjaliści rekomendują, aby jak najwcześniej rozpocząć naukę gry na instrumencie lub śpiewu. Wynika to z naturalnych predyspozycji do tych aktywności małych dzieci. Niemniej jednak nie oznacza to, że dorośli nie mogą uczyć się grać ani śpiewać – wręcz przeciwnie, gdyż z dobrym nauczycielem sukces można osiągnąć w każdym wieku.

Dlaczego nauka gry i śpiewu dedykowana jest dzieciom?

Każdy z nas z pewnością słyszał, że naukę gry na instrumentach czy śpiewu https://artyz.pl/nauka-spiewu-poznan/ najlepiej zacząć w wieku dziecięcym. Jest w tym sporo racji, zwłaszcza mając na uwadze naturalne predyspozycje maluchów. Wielu rodziców zauważa, że nawet roczne dzieci miewają pewne wyczucie rytmu. Próbują grać na cymbałkach czy na bębenkach – w niektórych przypadkach jest to raczej bezwładne uderzanie, jednak w innych istnieje możliwość wydobycia głębokich, ładnie brzmiących dźwięków.

Nauka gry czy śpiewu najłatwiej przychodzi dzieciom, których mózg jest bardzo plastyczny i chłonie niczym gąbka nowe informacje. Maluchy są w naturalny sposób ciekawe świata, nie męczą się tak szybko, lubią nowości. Tego typu zdolności czy umiejętności zaczynają zanikać w okolicach 10. roku życia, w niektórych przypadkach nieco wcześniej. Dziecko zaczyna myśleć schematycznie, wolniej przyswaja nowe informacje. Wczesna nauka dedykowana jest nie tylko w zakresie muzyki, lecz w niemal każdej dziedzinie.

Ponadto powinniśmy pamiętać, że w świecie muzyki droga do kariery jest naprawdę długa i kręta. Jeśli chcemy, aby pociecha doszła na szczyt, to musi zacząć trenować jak najwcześniej. Później, w miarę napływu nowych obowiązków, trudno jej będzie wygospodarować czas na grę. Tymczasem najważniejsze są właśnie pierwsze lata, podczas których dziecko przyswaja największe dawki wiedzy. Dlatego też w niektórych przedszkolach uruchamiane są oddziały muzyczne, tak aby dzieci poszły do szkoły z dużo lepszym przygotowaniem.

Nigdy nie jest za późno!

Nauka śpiewu i gry na instrumentach bez względu na wiek

Nauka śpiewu i gry na instrumentach bez względu na wiek

Dziś dzieci mają naprawdę sporo możliwości – już od najmłodszych lat mogą rozwijać się w dziedzinach, które sprawiają im przyjemność. Niemniej jednak jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nie było to możliwe. Rola dziecka sprowadzana była do roli ucznia, natomiast świat muzyki wydawał się hermetyczny, a więc zamknięty dla ludzi z zewnątrz.

W efekcie gry na instrumentach czy śpiewu uczyły się jedynie osoby, pochodzące z rodzin muzycznych. Marzenia o karierze trzeba było odstawić na dalszy plan i skupić się na nauce. Niemniej jednak w niektórych z nas pozostała pasja i pewien niedosyt z tytułu niezrealizowanych planów. Dziś już wiadomo, że na naukę śpiewu https://artyz.pl/nauka-spiewu-szczecin/ czy gry na instrumencie nigdy nie jest za późno – wystarczy odrobina dobrych chęci i trochę wolnego czasu.

Oczywiście, osoby dorosłe powinny szkolić się pod okiem eksperta. Bardzo ważne jest tutaj wypracowanie prawidłowych nawyków oraz zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu muzyki, której większość z nas nie posiada. Nie jest tajemnicą, że lekcje muzyki w szkole były bagatelizowane, stanowiąc niejako “wypełniacz” czasu. Chętnym do nauki przyswojenie nowych wiadomości z pewnością nie zajmie wiele czasu, jednak warto zacząć jak najszybciej.

Nauka dla seniora? Dlaczego nie!

W ostatnim czasie coraz więcej możemy usłyszeć na temat aktywizacji seniorów. Zwróćmy uwagę, że osoby starsze również mają swoje hobby i zainteresowania, które przez lata były spychane na margines. Dziś natomiast wiemy, że samorealizacja w późnych wieku sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również zdrowiu fizycznemu. Oczywiście, musimy pamiętać, że predyspozycje seniora do gry czy śpiewu są nieco inne, niż dzieci czy nawet osób dorosłych. Dlatego też warto znaleźć nauczyciela, który podejmie się szkolenia osób starszych, a praca z nimi będzie dla niego przyjemnością. Pamiętajmy, że nauka seniora może mieć miejsce nie tylko w ramach uniwersytetu trzeciego wieku – coraz więcej placówek prywatnych organizuje zajęcia dodatkowe dla osób starszych, w tym właśnie z zakresu gry na instrumentach czy śpiewu.

Realizacja pasji czy kariera?

W przypadku małych dzieci nauka na instrumentach może mieć dwojaki przebieg. Z jednej strony mogą one realizować swoją pasję, z drugiej strony nastawiać się na zdobycie zawodu w tej dziedzinie. Kariera muzyczna to nie tylko śpiewanie na scenie – można przecież prowadzić własną działalność, na przykład ucząc dzieci czy osoby dorosłe. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać, że ucząc się gry na instrumencie czy śpiewania, nie może w nas zabraknąć naturalnej chęci i pasji. Tylko wtedy proces dydaktyczny przynosi oczekiwane rezultaty. Dotyczy to osób w każdym wieku, nie tylko dzieci.

Pamiętajmy, że realizacja planów czy niespełnionych marzeń to również doskonały sposób na zabawę, relaks czy odpoczynek. Nauka nie musi oznaczać ciężkiej pracy, jeśli potrafimy dobrze się w niej odnaleźć. Jeśli więc od dawna marzymy o tym, aby zagrać na gitarze przy ognisku czy rozwinąć umiejętności wokalne, warto już dziś zapisać się na pierwszą lekcję i spróbować swoich sił. Współczesny świat daje nam wiele możliwości, które zdecydowanie powinniśmy wykorzystywać.

Artyz Szczecin nauka gry na instrumentach
Mieszka I 62
71-011 Szczecin
882077000
www.artyz.pl

Related Post

Wino francuskie

Wino francuskieWino francuskie

Ostania aktualizacja postu : 14 września 2023 Wino francuskie ze sklepu Vinifera to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych trunków na świecie. Francja, znana z bogatej tradycji winiarskiej,