Jak funkcjonuje lombard?

Jak funkcjonuje lombard?

Ostania aktualizacja postu : 23 listopada 2021

Jeśli chcemy uzyskać gotówkę na kupno mieszkania lub budowę domu, w wielu przypadkach musimy udać się do banku. Ta instytucja jest znana z możliwości udzielenia długoterminowej pożyczki, która dotyczy nieraz ogromnych ilości pieniędzy (co jest prawdą, szczególnie jeśli to bogate firmy potrzebują dużych kwot na inwestycje). Wiąże się to z dużą ilością formalności. Nieco inną formą finansowania jest lombard. W tym przypadku zazwyczaj mamy możliwość uzyskania znacznie niższych kwot niż w przypadku banku (nie zawsze musi tak być, ale jednak statystycznie okazuje się to prawdą), ale przy stosunkowo znikomej ilości formalności. Inna jest również forma zabezpieczenia lombardu.

Jak działa lombard?

Lombard jest miejscem, gdzie możemy uzyskać pieniądze w ramach pożyczki pod zastaw. Innymi słowy, prawie od ręki uzyskujemy gotówkę, a wystarczające jest spisanie odpowiedniej umowy i pozostawienie pewnego przedmiotu. Po co jest ten przedmiot? Stanowi on zabezpieczenie tego, że nie wrócimy w to miejsce, żeby oddać pożyczoną kwotę powiększoną o pewien procent.

Pożyczanie pieniędzy z odsetkami

Podstawowa działalność tej instytucji jest bardzo podobna do banku. Właściciel tego miejsca przydziela nam gotówkę, ale musimy potem oddać więcej z racji występujących odsetek. Nie musi tak być, ale zazwyczaj oprocentowanie jest mniej korzystne niż w przypadku banku. Skąd to wynika? Głównie z faktu, że pożyczki udzielane są krótkoterminowo, więc lombard nie będzie czerpał z naszej pożyczki korzyści przez np. kilkanaście lat. W tym przypadku zazwyczaj jest to 30 dni, chociaż nie jest to regułą. Klient nie zostanie oszukany przez lombard z racji występowania ustawy o lichwie, która ogranicza możliwości przekraczania pewnych wartości odsetek. Skąd w takim razie częstym skojarzeniem z lombardami są terminy takie jak skup laptopów?

Zastawianie przedmiotów w lombardzie

Jak funkcjonuje lombard?Pozostawienie przedmiotów stanowi zabezpieczenie dla lombardu. Jest to bardziej problematyczna forma dla właściciela niż uzyskanie od razu przychodu w postaci zwrotu gotówki. Te dodatkowe problemy muszą się wiązać z możliwością osiągnięcia wyższego przychodu. Podobnie wygląda to w tej sytuacji. Nie powinniśmy więc zakładać, że nasz przedmiot zostanie wyceniony tyle, ile rzeczywiście jest on warty. To normalna sytuacja, że będzie on określony jako mniej wartościowy. Właściciel lombardu musi przecież sprzedać ten przedmiot, a więc również znaleźć na to odpowiedniego klienta. Z tego powodu tak częstym motywem jest skup złota lub srebrnej biżuterii. Są to przecież przedmioty, które nie tracą na wartości i tym samym nie wymagają szybkiej sprzedaży. Mogą nawet zyskać na wartości i tym samym prowadzić do uzyskania jeszcze większego zysku w przyszłości.

Dlaczego klient korzysta z usług lombardu?

Z jakich powodów klient korzysta z usług, które oferuje lombard? Po pierwsze jest to wartościowa instytucja, gdy potrzebne jest uzyskanie szybkiego dopływu gotówki. Czasem inwestycja wymaga szybkiego uzyskania pieniędzy. W innych sytuacjach pieniądze są nam błyskawicznie potrzebne np. gdy musimy niespodziewanie zapłacić za jedzenie lub zostaliśmy okradzeni z portfela na wakacjach. Sytuacji, w której szybko potrzebna jest gotówka, jest znacznie więcej, a te są zaledwie przykładami. Po drugie kusząca jest kwestia niewielkiej liczby formalności. Po trzecie czasem może to być forma sprzedaży danego przedmiotu. Które z nich są najchętniej przyjmowane?

Co można zastawić w lombardzie?

Z pewnością wcześniej wspomniana biżuteria, ale także elektronika, rowery, skutery, dzieła sztuki, a nawet papiery wartościowe. Efektem jest późniejsze powstawanie skupów telefonów i podobnych wydarzeń. Możemy więc powiedzieć, że lombard jest wariacją na połączenie banku i specyficznego rodzaju sklepu. Oczywiście różne przedmioty mają swoją specyfikę. Dzieła sztuki są niepewne w kwestii ceny, ale mogą prowadzić do uzyskania znaczących korzyści finansowych. Jednocześnie nie wymagają szybkiej odsprzedaży. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku biżuterii. Elektronika ma już nieco inną specyfikę. Nowoczesny telefon stosunkowo szybko traci na wartości. Inaczej wygląda to w sytuacji rowerów, których cena nie spada tak szybko. Skup rowerów stosunkowo często będzie się też kończył powodzeniem. Pamiętajmy, że ostateczna decyzja zawsze pozostaje po stronie właściciela lombardu. Najczęściej są to doświadczeni ludzie, którzy znają się na tym, co najskuteczniej uda im się sprzedać. Nie zmienia to faktu, że nowe osoby w tej branży z czasem również staną się ekspertami w tej formie i w ten sposób będą szybciej generować dochody.

Podsumowanie

Lombard jest instytucją, która oferuje krótkoterminowe pożyczki. Najczęściej ze stosunkowo dużymi odsetkami, ale wynika to wprost z formy działania tego miejsca. Nie wymaga ona załatwiania formalności i jest istotna, gdy ktoś potrzebuje szybkiego dopływu gotówki. Jednocześnie pojawia się ryzyko po stronie lombardu, ponieważ klient nie zawsze wróci, żeby odzyskać kwotę podwyższoną o pewne odsetki. Zastawiony przedmiot stanowi jednak zabezpieczenie dla właściciela lombardu. W zależności od rodzaju ma on swoją specyfikę. Najchętniej przyjmowana jest biżuteria (w szczególności złota), elektronika, rowery czy dzieła sztuki.

Related Post