Jak powiększyć optycznie pomieszczenia

projektowanie wnętrz

Ostania aktualizacja postu : 15 grudnia 2022

Wnętrze żadnego mieszkania i domu nie może być przypadkowe. Projektowanie wnętrza to element podstawowy, jeśli ktoś chce stworzyć swój wyjątkowy świat pośród czterech ścian. Warto podejść poważnie do tematu i naprawdę kilka razy zastanowić się nad każdym elementem.

Dlaczego wnętrze nie może być przypadkowe?

projektowanie wnętrzKażde pomieszczenie w mieszkaniu musi być odpowiednio urządzone i dlatego tak ważne jest projektowanie wnętrz. Style we wnętrzach nie powinny się różnić, a najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby wszędzie zastosować jeden styl, jedno rozwiązanie. Oczywiście, jeśli ktoś ma duży dom, to może sobie pozwolić na małe szaleństwo i zaprojektowanie pomieszczenia w zupełnie innym swoim, stylu, ale należy to pomieszczenie zdecydowanie oddzielić, aby nie kłóciło się kolorystyką i wzorami z całą resztą. Wszystko powinno zostać wykreowane w jednym stylu, aby zachować ład i porządek. Nawet jeśli ktoś chce stworzyć w pomieszczeniach tak zwany artystyczny nieład, to powinien pamiętać o pewnej geometrii i ograniczeniu swojego szaleństwa. Nasz wzrok lubi, gdy wszystko jest poukładane, a zbyt dużo szaleństwa, może sprawić, że po jakimś czasie zaczniemy czuć się w pomieszczeniach źle, chaotycznie, nie będziemy mogli znaleźć swojego miejsca.

Jak dobrze zaprojektować wnętrze?

Projektowanie wnętrz należy zacząć od tego, by w miarę możliwości podzielić mieszkanie na strefy, takie jak strefa wejścia, dzienna, nocna, przygotowywania posiłków, jedzenia. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, to możemy pozwolić sobie również na nieco większy krok i najpierw możemy podzielić jeszcze mieszkanie na strefę prywatną i publiczną. Strefa prywatna to będą intymne miejsca domowników, do których nie będą wchodzić goście, natomiast strefa publiczna będzie przygotowana na przyjęcie gości i zaprojektowanie wnętrz konkretnych pomieszczeń, będzie nieco z myślą o gościach. Teraz należy jeszcze przyjąć pewną zasadę, a mianowicie, że w czasie projektowania wnętrza zachowujemy minimalizm, oczywiście, jeśli nie przyjęliśmy w założeniach, że zaprojektujemy wnętrze, które w zamyśle jest nieco chaotyczne. Nie powinniśmy przesadzać z ilością mebli, a także dodatkowych elementów wystroju wnętrza, nawet jeśli wydają się nam użyteczne. Gdy w pomieszczeniach będzie zbyt dużo elementów, to zarówno my, jak i goście, będziemy się w nich czuć chaotycznie. Oczy będą miały zbyt wiele obiektów, które będą odwracać ich uwagę od najważniejszego, czyli całości. Nadmiar przedmiotów, kolorów i stylów sprawia, że osoby w pomieszczeniu mogą być rozkojarzone. Duże pomieszczenia jest nam zaprojektować nieco łatwiej. Mamy już gotową wolną przestrzeń, pomieszczenia są przestronne i zaprojektowanie wnętrz opiera się wyłącznie na odpowiednim ich wyposażeniu i nadaniu kolorów. Natomiast jeśli mamy małe pomieszczenia, to najpierw musimy zrobić coś, aby je optycznie powiększyć. Czyli przede wszystkim wyrzucamy wszystko, co zbędne, czyli masywne meble, łóżka, fotele, ciężkie zasłony i tym podobne. Najlepiej byłoby, gdybyśmy widzieli puste pomieszczenie i w tym punkcie zaczynali projektowanie. Jeśli mówimy o pokoju dziennym, to aby osiągnąć oczekiwany efekt, pobawimy się nieco kolorami i światłem. Czyli zaczniemy od okien. Jeśli już naprawdę chcemy je czymś zasłaniać, to możemy zastosować rolety zewnętrzne, dzięki którym zaoszczędzimy miejsce w środku. Prócz tego powinniśmy stosować wyłącznie delikatne firanki i zasłonki.

Co na ściany?

Czas zając się ścianami. Jeśli chcemy uzyskać efekt powiększenia, to musimy zastosować jasne i ciepłe kolory. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie biel, ponieważ pasuje do niej wszystko i wyjątkowo rozjaśnia pomieszczenie. Jednak nie możemy też sprawić, aby pomieszczeni wydawało się zbyt sterylne, dlatego warto pomyśleć o lekkim przełamaniu i o zastosowaniu różnych odcieni bieli, czy też na jednej ze ścian zastosowanie kontrastu, na przykład w postaci czarnych wzorów. Tak zaprojektowane wnętrze na pewno będzie wyglądać już lepiej, jednak zostało nam jeszcze światło. Najlepszym rozwiązaniem, które możemy zastosować, jest znalezienie żarówek, które będą jak najlepiej imitować światło zewnętrzne. Choć i tak do pomieszczenia powinniśmy dostarczać, jak najwięcej słońca. Naturalne światło sprawia, że czujemy się bardziej orzeźwieni i mamy lepszy humor. W ciemnych pomieszczeniach raczej chce się nam spać i nie dobrze jest obciążać pomieszczenia ciemnymi kolorami, no chyba, że jedynie sypialnię. Do takich pomieszczeń, jak małe pokoje gościnne i sypialnie, aby je powiększyć, możemy również zastosować lustra. Dwa duże lustra skutecznie sprawią, że nagle pomieszczenie zyska kilka metrów kwadratowych. Dobrym rozwiązaniem jest jeszcze zastosowanie szafy przy jednej ze ścian, która na przesuwanych drzwiach posiada lustra. To rozwiązanie, które pozwoli powiększyć wnętrze, zaaranżować nieco podłogi i jeszcze pozbyć się widoku mebli. Projektowanie wnętrz jest bardzo trudne, jednak warto się postarać, aby dobrze się w swoich czterech kątach czuć i móc spokojnie sobie wypoczywać, a także śmiało zapraszać gości.

 

Related Post

sklep z bongo

Porządne bongoPorządne bongo

Ostania aktualizacja postu : 20 lutego 2019 Czy istnieje coś takiego jak porządne bongo? Oczywiście! Ale znalezienie takiej rzeczy wcale nie jest takie łatwe, ponieważ ostatnio w życiu nic nie