SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Transport,Usługi Jaką wciągarkę do autolawety wybrać?

Jaką wciągarkę do autolawety wybrać?

Jaką wciągarkę do autolawety wybrać?

Ostania aktualizacja postu : 27 lipca 2021

Wciągarka jest ważnym elementem wyposażenia autolawety. Na rynku dostępna jest bogata oferta tych urządzeń, przed wyborem warto przede wszystkim poznać ich najważniejsze parametry.

Do czego służy i jak działa wciągarka?

Jaką wciągarkę do autolawety wybrać?Wciągarka jest sprzętem, którego zadaniem jest wspomaganie przejazdów poprzez kłopotliwy teren. Urządzenie to wykorzystywane jest dosyć często przez właścicieli autolawet, którzy właśnie w taki bezinwazyjny sposób, pomagają kierowcom, wrócić na drogę po kolizji czy wyjechać z terenu, w którym pojazd ugrzęzł. Nie są one jednak wykorzystywane tylko w samochodach, gdyż na rynku dostępne są także modele budowlane oraz przemysłowe. Wciągarki są w stanie podnieść ciężkie przedmioty, w zależności od parametrów danego modelu. Mechanizm działania sprzętu jest prosty i bazuje na dwóch elementach, czyli na bębnie cylindrycznym, na który nawijana jest lina i silniku, który podejmuje całą pracę. Silniki wciągarek mogą mieć różną moc, najczęściej wyposażane są w automatyczne hamulce.

Sprawdź również:

Jakie są rodzaje wciągarek?

Podział ze względu na zastosowany napęd:

  • wciągarka elektryczna- jej silnik pobiera prąd z akumulatora
  • wciągarka mechaniczna- pobiera moc z napędu samochodowego, mocowana jest na stałe
  • wciągarka hydrauliczna- została wyposażona we własny silnik hydrauliczny albo hydraulikę układu wspomagania kierowcy

Zakup wciągarki jest inwestycją na lata, z tego względu nie warto na niej oszczędzać, ale także nie ma sensu przepłacać, jeśli nie będziemy korzystać ze wszystkich możliwości sprzętu. Wybór powinien zależeć głównie od sposobu jej użytkowania. Najtańsze są modele elektryczne, a najbardziej kosztowne są wersje hydrauliczne.

Na co zwrócić uwagę wybierając wciągarkę do autolawety?

Uciąg

Autolaweta będzie musiała często pracować w mało sprzyjających warunkach, w trudnym terenie. Z tego względu spotkać się można z dodatkowym oporem w trakcie wyciągania pojazdu. Z tego względu, najlepiej wybrać wciągarkę, która ma dosyć duży uciąg. Jest to ważne także w przypadku, kiedy ciężkie samochody nie będą przewożone. Dobrze, jeśli wybrany przez nas model będzie miał uciąg na poziomie minimum 5 ton. W ten sposób będzie można bez problemu przewozić nie tylko samochody osobowe, ale także te dostawcze. Trzeba mieć na uwadze także, że podany przez producenta uciąg, obejmuje warunki idealne i płaską powierzchnię. W codziennych sytuacjach będziemy jednak mieli do czynienia z mniej korzystnymi warunkami. Na przeszkodzie stanie nam przede wszystkim dodatkowy opór podłoża.

Moc

Moc musi być dopasowana do masy pojazdu, gdyż alternator musi pozwolić na jej całkowite naładowanie. Wybierając moc, należy pamiętać o tym, iż parametr ten spada wraz z ilością zwojów liny. Wtedy zmniejsza się również szybkość działania urządzenia. Co ważne, na ostatnim zwoju wciągarka musi osiągnąć moc, w wysokości 2x waga pojazdu. W ten sposób będzie można w sposób bezpieczny wyciągnąć samochód z błota czy piasku.

Rodzaj wciągarki

Dostępne są na rynku wciągarki zintegrowane i wciągarki z oddzielną puszką sterującą. Wciągarki zintegrowane odznaczają się łatwym montażem i stabilną konstrukcją. Drugi podany model pozwala na wybranie dowolnego miejsca, gdzie ma być zamontowane sterowanie sprzętem. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu możemy wybrać miejsce idealne, które nie musi znajdować się koniecznie obok wciągarki.

Waga

Urządzenie to wraz z całym niezbędnym osprzętem może ważyć niekiedy więcej niż 50 kilogramów. Oczywiście tak duża waga nie jest bez znaczenia dla prowadzenia samego pojazdu. W dużym stopniu prowadzi to do obciążenia amortyzatorów. Jeśli jednak chcemy zminimalizować ryzyko ewentualnych usterek, wówczas warto zamontować wytrzymałe sprężyny. Polecana się także montaż liny syntetycznej we wciągarce, która jest o wiele lżejsza aniżeli ta wykonana ze stali.

Dlaczego warto zdecydować się na elektryczną wciągarkę do autolawety?

Właściciele autolawet mają do wyboru bogatą ofertą wciągarek do swoich pojazdów. Najczęściej wybieranym rodzajem tego urządzenia jest wciągarka elektryczna. Do autolawety są to sprzęty najchętniej wybierane i polecane, ze względu na swój mechanizm działania i konstrukcję. Istnieją także wciągarki ręczne czy mechaniczne, jednak rzadko wybiera się je do autolawet. Urządzenia ręczne mają za słabą moc, aby wciągnąć samochód na płytę, natomiast mechaniczne potrzebują pracy silnika pojazdu. Wciągarki hydrauliczne zostały stworzone do pracy przy dużych i ciężkich pojazdach. Urządzenie elektryczne doskonale poradzą sobie także w bardzo ciężkich warunkach, nie ulegają częstym awariom. Ich praca jest nieco wolniejsza, jednakże ma to swoje zalety. Możemy dzięki temu cały czas kontrolować wciąganie pojazdu na lawetę i sprawić, że cała procedura przebiegnie bezpiecznie i bezproblemowo. Oprócz tego, odznaczają się łatwym montażem.

Podczas wyboru wciągarki do autolawety najważniejsze jest to, aby dobrać model zgodnie z jego zastosowaniem. W ten sposób zostanie w pełni wykorzystany potencjał urządzenia. W użytku profesjonalnym liczy się głównie jakość sprzętu, natomiast jego cena odgrywa mniejszą rolę.

Related Post

Glovo praca

Glovo pracaGlovo praca

Ostania aktualizacja postu : 29 lutego 2024 W dzisiejszych czasach wiele osób poszukuje elastycznych i mobilnych form zarabiania. Praca na etacie nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem dla tych, którzy chcą