SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Wnętrza Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Ostania aktualizacja postu : 14 sierpnia 2023

Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki? Wybór najlepszych płytek do łazienki nie jest wcale prostym zadaniem. W sklepach można znaleźć mnóstwo różnych płytek ceramicznych, które będą pasowały do każdego stylu łazienki. Jak wybrać najlepsze płytki do łazienki? Czym kierować się podczas wyboru płytek do łazienki?

W jaki sposób wybrać najlepsze płytki ceramiczne?

Każdy, kto szuka płytek do łazienki idzie do sklepu i je od razu wybiera. Jednak wg architektów wnętrz jest to bardzo duży błąd, ponieważ najpierw należy wykonać projekt samej łazienki z uwzględnieniem  rozmieszczenia wszystkich sanitariatów znajdujących się w pomieszczeniu. Dopiero wtedy najlepiej jest dobierać odpowiednie płytki łazienkowe. 

Wielkość łazienki ma znaczenie

Do małej łazienki w której jest bardzo dużo różnych urządzeń sanitarnych najlepsze będą płytki o jednolitych stonowanych kolorach, dzięki temu małe wnętrze optycznie zostanie powiększone. W dużej łazience można bez problemu poszaleć kolorystycznie. 

Nie tylko wielkość łazienki ma znaczenie podczas wyboru płytek ceramicznych, lecz także ilość i wielkość różnych sprzętów w niej się znajdujących. W małej łazience bardzo ładnie będą się prezentować nie tylko małe płytki, lecz także płytki wielkoformatowe (pod warunkiem, że bez przycinania można położyć je w minimum 2 rzędach). 

Jakie płytki do łazienki będą najlepsze?

W ostatnim czasie we wzornictwie płytek łazienkowych dominują dwa główne trendy. Pierwszy to płytki o bardzo dużych rozmiarach, które pozwalają na uzyskanie jak największej powierzchni podzielonej jak najmniejszą liczbą fug. Takie duże płytki są idealnym tłem dla urządzeń oraz mebli w łazience

Drugim modnym trendem jest dekoracyjność. W nowoczesnych kolekcjach producentów płytek ceramicznych można znaleźć różnego rodzaju dekory oraz listwy ścienne (najczęściej jedna kolekcja ma kilka różnych rodzajów). W nurcie dekoracyjnym dominują mozaiki, które mogą być samodzielnym wykończeniem łazienki bądź dekoracyjnym uzupełnieniem innych płytek

Jak dobrać rodzaj płytek do stylu wykończenia łazienki?

Oferta płytek na rynku jest bardzo szeroka, dlatego każdy może znaleźć płytki pasujące idealnie do łazienki:

  • w minimalistycznej łazience najlepiej sprawdzą się duże gładkie płytki ceramiczne np.: imitujące szkło, skórę, metal;
  • do nowoczesnej łazienki najlepiej sprawdzą się płytki z wyraźna geometryczną fakturą albo ułożone w  wielkoformatową fakturę;
  • do łazienki w stylu klasycznym świetnie sprawdzą się płytki imitujące kamień lub drewno;
  • w rustykalnych łazienkach idealnie sprawdzą się płytki o pofalowanej powierzchni bądź o nierównych brzegach;

Aranżacja ściany naprzeciw drzwi

Bardzo istotnym kryterium podczas wyboru płytek ceramicznych jest aranżacja ściany naprzeciw drzwi. Zawsze efekt na wejście przesądza o odbiorze całej łazienki. Umywalka na ścianie frontowej może być ładnie wyeksponowana poprzez pas z dekoracyjnych płytek nad umywalką albo blat umywalkowy połączony innymi płytkami. Jeśli na ścianie frontowej znajduje się wanna to można na ścianie nad wanną ułożyć dekoracyjną mozaikę. 

Jakie są rodzaje płytek ceramicznych?

Obecnie w sklepach można znaleźć różne rodzaje płytek, do najbardziej popularnych zalicza się:

  • glazura są to bardzo cienkie płytki pokryte szkliwem, przeznaczone są tylko i wyłącznie na ścianę;
  • terakotę, która może być gładka bądź pokryta fakturą, terakota ma  fakturę niejednorodną;
  • gres porcelanowy, który świetnie nadaje się na podłogi;
  • klinkier szkliwiony posiada rustykalną estetykę poprzez nierówności w wymiarach;

Jaki wymiar płytek najlepszy?

Dowolną aranżację łazienki ogranicza także inny wymiar płytek ściennych i podłogowych. W modnych łazienkach bardzo często nie ma żadnej oszczędności w kolorach czy fakturach- modne są kontrastowe zestawienia. Dość popularnym trendem jest zestawianie klasycznych płytek podłogowych z mozaiką , która może być ułożona w poziomych bądź pionowych pasach, podkreślając przy tym wybrane części łazienki. 

Interesujący efekt można uzyskać łącząc w jednej łazience różne szerokości płytek ceramicznych z tej samej kolekcji np.: płytki 45×45 z płytkami 45×15.

Bardzo istotne jest połączenie ściany znajdującej się naprzeciwko drzwi z podłogą. Jeśli płytki podłogowe posiadają inny wymiar niż ścienne to można wtedy zastosować jakiś inny element dekoracyjny np.: dekor czy mozaikę. Innym rozwiązaniem na połączenie płytek ściennych i podłogowych o różnych wymiarach jest ułożenie płytek podłogowych w karo. Jeśli na ścianach znajduje się glazura to nie należy układać cokołów przy podłodze (!). Cokoły są często zastępowane listwą metalową albo MDF

Ważny kolor fugi

Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Fuga zaraz obok płytek jest ważną częścią aranżacji łazienki. Odpowiedni wybór fugi może całkowicie odmienić łazienkę. Jednak zawsze przed zastosowaniem danej fugi warto wypróbować ją na sucho, choć sucha fuga na sucho będzie jaśniejsza to i tak będzie można zobaczyć efekt końcowy. 

Projektanci wnętrz mają różne upodobania co do doboru fug. Jedni wybierają takie, które tworzą z płytkami ceramicznymi subtelną kompozycję – w takim odcieniu jak płytki bądź ton jaśniejsze. Jednak coraz bardziej popularna jest fuga kontrastująca z kolorem płytek. 

Related Post