Jak zbudować komputer dla gracza?

Ostania aktualizacja postu : 27 lipca 2021

Czy jest coś bardziej przyjemnego niż zbudowanie własnego komputera dla graczy? Który będzie spełniał wszystkie wymagania sprzętowe, a do tego wizualne użytkownika? Jeśli jesteś graczem pewnie nie raz przeszukując oferty komputery stacjonarne do gier miałeś ochotę wymontować dany element z jednego komputera i przełożyć go do drugiego, tak, aby finalnie z dwóch lub trzech egzemplarzy powstał komputer doskonały skrojony na miarę Twoich potrzeb. Złożenie własnego komputera dla graczy jest na to świetnym rozwiązaniem.

Dlaczego warto samemu stworzyć komputer dla gracza?

Pomimo że to zadanie wydaje się bardzo ambitne i skomplikowane, a przede wszystkim czasochłonne, pójście ta ścieżka posiada bardzo wiele plusów. Po pierwsze to Ty masz kontrolę nad wszystkim, wiesz co trafia do Twojego komputera począwszy od zasilacza kończąc na procesorze. Dzięki temu możesz uzyskać doskonałą grafikę lub dużą wydajność procesora w zależności od tego, czego najbardziej oczekujesz od swojego komputera dla graczy. Kolejna zaleta jest to, że taki komputer bardzo łatwo można modyfikować i ulepszać w miarę zwiększającego się na te cele budżetu oraz rozwoju technologii. Budowa własnego komputera dla graczy nie jest wbrew pozorom taka trudna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, jednak wymaga ona dokładności i dużej cierpliwości.

Sprawdź również:

Od czego zacząć?

Na początek musisz przygotować sobie odpowiednie miejsce pracy. Najlepiej, aby była to duża powierzchnia płaska, stół lub blat, na którym w razie przerwy bez obaw możesz pozostawić elementy i nie będą one nikomu przeszkadzały. Jeśli masz już to, następnie zaopatrz się we wkrętaki o kilku rozmiarach, przystosowane do prac precyzyjnych. Dobrze by było, aby w miejscu składania komputera dla graczy było kilka źródeł światła, przez co wszelkie elementy będziesz mieć oświetlone z kilku źródeł, więc Nie trzeba będzie się martwić o ich przysłanianie w trakcie składania. Wszelkiego rodzaju opaski zaciskowe lub specjalne rzepy do przewodów, przydadzą się przy organizacji okablowania we wnętrzu komputera. Jeśli jesteś już gotowy, zacznij od końca, czyli doboru obudowy. Być może wydaje Ci się to nielogiczne, jednak to właśnie rozmiar obudowy, będzie ograniczał rozmiary i ilość komponentów zamontowanych w Twoim komputerze dla graczy. Wybierając obudowę, weź pod uwagę miejsce docelowe komputera, tak abyś mógł z niego swobodnie korzystać. Na rynku najczęściej spotykane są trzy rozmiary obudowy. Full Tower o wymiarach 60 centymetrów wysokości, 50 centymetrów długości i około 20 centymetrów szerokości. Sprawdzą się one przy komputerach dla graczy z dużym chłodzeniem lub płyta Główna. Mid Tower jest najpopularniejsza obudowa i posiada 50 centymetrów wysokości, 50 centymetrów długości i 20 centymetrów szerokości. Pozwalają one stworzyć komputer o dobrych parametrach zawierający nawet kilka kart graficznych. Mini Tower to obudowy, które są bardzo kompaktowe, i są w stanie pomieścić niewiele komponentów, lub te o zmniejszonych wymiarach, dlatego też nie są one zbyt popularne wśród osób składających samodzielnie komputer dla graczy. Oprócz tego, że obudowy różnią się od siebie rozmiarami, są także odmienne, jeśli chodzi o ich materiał wykonania. W zależności od budżetu można znaleźć bardzo wytrzymałe ulepszane obudowy lub tanie tak zwane puszki.

Jeśli posiadasz już dobraną obudowę, w końcu nadszedł czas na dobranie wnętrza komputera dla gracza. W zależności od twojego doświadczenia i wiedzy na temat komponentów i podzespołów możesz samodzielnie dobierać każdy element do swoich potrzeb, jak także skorzystać z gotowych generatorów, na stronach sklepów komputerowych, które podsuwają gotowe rozwiązanie, które można dowolnie modyfikować wedle uznania i potrzeb. Jednak jedno jest pewne w każdym komputerze dla gracza niezależnie od potrzeb musi znaleźć się:

– Pamięć RAM – pamięć Ram to krótkotrwała pamięć komputera dla graczy, w niej znajdować się będą wszelkie dane, dotyczące aktualnie wykonywanych operacji.

– CPU – jest to mózg komputera dla graczy, odpowiada on za wysyłanie do procesora instrukcje, które mają zostać wykonane, aby zadanie się powiodło. Prędkość CPU ma wpływ na to, jak szybko będzie działał procesor

– Płyta główna – jest układem scalonym, do którego podłączone są wszelkie komponenty komputera dla graczy.

– Dysk SSD i dysk twardy — przechowują one wszelkie dane zapisane na komputerze, od systemu operacyjnego, po zapisane pliki

– Zasilacz – bez niego, nie ma szans na to, aby komputer w ogóle odpalić

– System chłodzenia komputera i procesora – komputery dla graczy generują bardzo duże ilości ciepła, przez co wrażliwe podzespoły mogą być w łatwy sposób uszkodzone, jeśli nie zostanie zastosowane dobrej klasy chłodzenie, obniżające temperaturę we wnętrzu komputera.

Urządzenia peryferyjne takie jak mysz, klawiatura czy nawet monitor, możesz swobodnie dokupić po złożeniu komputera, nie są one w tym momencie niezbędne. Mając już te elementy, wystarczy przystąpić do składania komputera dla graczy, a następnie cieszenia się gra na dobrej klasy sprzęcie dodatkowo złożonym własnoręcznie.

Related Post