SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Dziecko,Zdrowie Witamina d+k dla niemowląt do kiedy?

Witamina d+k dla niemowląt do kiedy?

Witamina d+k dla niemowląt do kiedy?

Ostania aktualizacja postu : 20 listopada 2023

Witamina d+k dla niemowląt do kiedy? Noworodek wymaga troskliwej opieki. Młodzi rodzice często nawet nie zdają sobie sprawy,  jakich procedur wymaga opieka nad tak małym dzieckiem. Okazuje się, że oprócz karmienia i przewijania, należy również zadbać o suplementację kilku witamin, które pełnią ważną rolę w profilaktyce, jak i zdrowym rozwoju malucha. Witaminy, które często postrzegane są jako kolorowe pigułki do łykania, mają ważną rolę, jeśli nie potrafimy ich wytworzyć samodzielnie. Większość bowiem witamin otrzymujemy wraz z dostarczanym pożywieniem. Dzieje się tak zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci czy niemowląt. W tej ostatniej grupie mleko matki jest świetnym źródłem wielu składników odżywczych. Nie dostarcza jednak dwóch ważnych witamin; D i K. Obie należy zatem suplementować. W jaki sposób i jak długo?

Dlaczego noworodkom trzeba suplementować witaminę D?

Witamina d+k dla niemowląt do kiedy?

Witamina d+k dla niemowląt do kiedy?

Niedobory witaminy D mają bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Po pierwsze mogą prowadzić do krzywicy, czyli choroby, która znacząco osłabia mięśnie oraz kości, a także prowadzi do ich deformacji. Po drugie prowadzi do spowolnienia wzrostu dziecka, jak i jego ogólnie słabszej kondycji. Najnowsze doniesienia z badań sugerują, że witamina D może mieć również udział w prawidłowej pracy tkanek i narządów. W związku z tym jej optymalna podaż może mieć znaczący wpływ w prawidłowym rozwoju dziecka w przyszłości. Czy właściwej dawki witaminy D nie zapewni słońce?

Organizm człowieka może samodzielnie produkować witaminę D pod wpływem promieni UV. Warto jednak pamiętać, że w okresie jesienno- zimowym w naszej strefie klimatycznej słońca jest niewiele. Poza tym delikatna skóra niemowlęcia nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie słońca. Ich silne działanie może skórę dziecka uszkadzać. W związku z tym ważna jest suplementacja witaminą D.

Od kiedy podawać witaminę D3?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas, by zacząć suplementację witaminą D3. Najnowsze badania wskazują, że dziecko, które otrzymuje naturalny pokarm marki, powinno otrzymywać równocześnie preparat z witaminą D3. Suplementacja wskazana jest już od pierwszych dni życia dziecka. Dawkowanie preparatu zależy jednak głównie od pokarmu, jaki spożywa niemowlę. W przypadku gdy matka karmi piersią, niemowlę powinno otrzymywać dziennie 400 j.m. (dla wcześniaków 400–800 j.m.).

W przypadku stosowania karmienia mieszanego- zarówno karmienia piersią, jak i mlekiem mlekiem modyfikowanym, pediatra ustala dawkowanie indywidualnie. Bierze pod uwagę ilość mleka z butelki, jak pokarmu od matki. W przypadku gdy karmienie odbywa się wyłącznie mlekiem modyfikowanym, podawanie witaminy D3 najczęściej nie jest potrzebne, bo mleko ją zawiera. Niemniej, lekarz może sprawdzić, czy ilość sztucznego pokarmu wystarcza na pokrycie dziennego zapotrzebowania malucha na witaminę. Jak widać, wiele zależy od sposobu żywienia, a także indywidualnych ustaleń poczynionych przez pediatrę, który kontroluje rozwój dziecka.

Po co noworodkowi witamina K?

witamina k 2 11 0

witamina k 2 11 0

Witamina K jest drugą witaminą, która jest obowiązkowo suplementowana w pierwszych dniach życia malucha, aż do ukończenia przez niego 3. miesiąca życia. Jakie ma właściwości? Przede wszystkim zapobiega chorobie krwotocznej. Niska zawartość witaminy K w organizmie może być przyczyną słabego krzepnięcia krwi. To z kolei może powodować bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia niemowlęcia. Ponadto witamina K wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

W jaki sposób można ją aplikować? Istnieją dwa sposoby. Po pierwsze można wykonać domięśniowy zastrzyk. Po drugie, zwykle na życzenie rodziców, stosuje się aplikację doustną. Podawanie witaminy K ma charakter profilaktyczny. Najnowsze zalecenia wskazują, że noworodkom w ciągu pierwszych 5 godzin życia podaje się 1 mg witaminy K w formie domięśniowego zastrzyku. Alternatywnie stosuje się krople. Dlaczego dzieciom aplikuje się witaminę K w zastrzyku a nie w kroplach? Zamiana zastrzyku na krople doustne nie zawsze gwarantuje to, że dziecko otrzyma odpowiednią dawkę witaminy. Dlaczego?

W wielu przypadkach dziecko w pierwszych godzinach życia często wymiotuje wodami płodowymi, które pozostały w jego układzie pokarmowym. W związku z tym nie ma pewności, czy aplikacja doustna będzie skuteczna. Tymczasem niedobór witaminy K może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia malucha. Przede wszystkim prowadzi do do krwotoku do ośrodkowego układu nerwowego. Taka sytuacja może mieć nieodwracalne konsekwencje, w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci dziecka. Właśnie z tego powodu profilaktycznie podawana jest witamina K. Obecnie dane statyczne wskazują, że śmierć noworodka wynikająca z krwawienia pojawia się co kilka tysięcy narodzin, co jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Niemniej, wiąże się z ogromnym cierpieniem rodziców i ich rodzin. Na szczęście można takim zgonom skutecznie zapobiegać, wybierając prostą suplementację witaminą K. 

Podsumowując, suplementacja witaminą K stosowana jest zwykle do 3. miesiąca życia dziecka. Początkowo odbywa się w szpitalu, później zajmują się tym rodzice.

Related Post