SOA.edu.pl Usługi O czym trzeba pamiętać otwierając biuro tłumaczeń?

O czym trzeba pamiętać otwierając biuro tłumaczeń?

Ostania aktualizacja postu : 27 lipca 2021

Bardzo wiele osób w sposób profesjonalny zajmujących się tłumaczeniem różnego rodzaju tekstów, na pewnym etapie rozwoju swojej kariery zawodowej, zastanawia się nad tym, czy nie warto byłoby rozpocząć pracę na własny rachunek oraz tworzyć swoje biuro tłumaczeń. Profesjonaliści w tej branży mają całą masę zalet: doskonale znają nie tylko języki, ale również realia pracy w zawodzie oraz profesjonalnych firmach tłumaczeniowych.

Dawno temu oswoili się już ze standardami jakości wymaganymi przez klientów oraz metodami na efektywną pracę. Wiele osób z tej branży ma też już wypracowaną renomę, dzięki której uzyskanie klientów w ramach swojej przyszłej firmy nie będzie żadnym problemem. Niestety, zdecydowana większość tego typu tłumaczy, po pewnym czasie decyduje z założenia własnej działalności, ponieważ sądzą, że ich możliwości są zbyt małe. Czym umotywowane są takie decyzje? Czy założenie swojego własnego biura tłumaczeń rzeczywiście jest takie trudne? 

Liczba firm zajmujących się tłumaczeniami stale rośnie 

Od kilku lat w Polsce zauważalny jest trend polegający na tym, iż znacząco wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalne tłumaczenia https://mak.edu.pl/cennik/promocje wysokiej jakości. Taka tendencja jest bardzo dobra dla wszystkich firm, które myślą nad tym, aby utworzyć swoje własne biuro tłumaczeń. Warto wiedzieć, iż w chwili obecnej utworzenie swojego własnego przedsiębiorstwa pod względem formalnym jest banalnie proste. Z założeniem swojej własnej działalności gospodarczej wiąże się o wiele mniej formalności niż jeszcze kilka lat temu. 

 Liczba przedsiębiorców rośnie w ostatnim czasie lawinowo we wszystkich rodzajach branż. Jest to spowodowane oczywiście ułatwieniami natury formalnej tylko w pewnym w stopniu. W zdecydowanej większości jest to jednak umotywowane tym, iż obecnie jest coraz trudniej znaleźć stały etat, który pozwoli na w pełni satysfakcjonujący rozwój zawodowy. Wykształcone osoby, które mają odpowiednio duże doświadczenie oraz motywację, zdecydowanie częściej decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej niż na pracowanie poniżej swoich kompetencji. Jednocześnie coraz więcej takich nowych przedsiębiorców nie jest w stanie przetrwać na rynku przez okres dłuższy niż dwa lata.

Jakie problemy można napotkać przy prowadzeniu firmy?

Przedsiębiorcy, którzy mają krótki staż, muszą zmagać się z ogromną liczbą problemów. Jakie najczęściej problemy napotykają osoby, które zakładają swoje własne biuro tłumaczeniowej? W branży tłumaczeniowej istnieje ogromna konkurencja, która utrudnia nie tylko wejście na rynek, ale również jest ogromną przeszkodą w pozyskiwaniu takiej liczby zleceń, która gwarantowałaby zapewnienie odpowiedniej rentowności naszemu przedsiębiorstwu. 

Kolejnym ogromnym problemem, z którym trzeba się mierzyć przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, jest olbrzymia ilość formalności z tym związanych. Polska biurokracja skutecznie może sprawić, iż szybko odechce nam się prowadzić swoją własną firmę. Dodatkową przeszkodą w prowadzeniu swojego biura tłumaczeń lub jakiejkolwiek innej firmy są problemy z wysokimi kosztami stałymi. Pieniądze na nie muszą się znaleźć zawsze – nawet wtedy, gdy nasze przychody nie są wysokie. Mowa tutaj oczywiście o składkach ZUS, podatkach, wynagrodzeniach dla pracowników, opłaceniu wynajmu lokalu, mediów oraz zakupie wszystkich narzędzi, które będą nam niezbędne do wykonywania zleceń na rzecz klientów. Mało który początkujący przedsiębiorca potrafi sfinansować te ogromne wydatki  i zaciąga kredyt. Takie kredyty z reguły są bardzo wysokie. 

Aby odnieść sukces prowadząc własne biuro tłumaczeń, trzeba mieć dobrze przygotowany biznes plan. Ponadto, niezwykle istotne jest również odpowiednie rozpoznanie potrzeb rynkowych, dzięki czemu łatwiej uda nam się oszacować zyski możliwe do osiągnięcia w długoterminowej perspektywie. Warto wiedzieć, iż na rynku tłumaczeniowym pokutuje zasada, iż jeśli osoba, która planuje uruchomić swoje własne biuro tłumaczeń, nie ma swojej sieci kontaktów (minimum trzech dużych klientów), to otwieranie przez nią działalności będzie najprawdopodobniej sporym błędem. 

Znajomość rynku i sieć kontaktów to klucz do sukcesu 

Każda osoba otwierająca swoje własne biuro tłumaczeń musi pamiętać o tym, iż najważniejszym czynnikiem na samym początku działalności jest zawsze reklama. A jak wiadomo, jej koszty są niezwykle wysokie. Im trudniejszy jest rynek, na który weszliśmy, tym większa jest konkurencja. Aby odnieść sukces w branży tłumaczeń, trzeba posiadać dobrą znajomość tego rynku oraz sieć kontaktów. Jeśli zorganizujemy biuro tłumaczeń mając odpowiednią wiedzę, lokal, gotówkę oraz kilku zaufanych współpracowników, to będzie nam znacznie prościej. Pierwsze zlecenia będziemy mogli przyjmować już po około 3 bądź 4 miesiącach od momentu rozpoczęcia formalności dotyczących uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że wiele firm tego typu upada, ponieważ prowadzący ją przedsiębiorcy nie mają znajomości branży a także nie umieją zarządzać swoimi pracownikami. Z tego względu decyzję o otwarciu swojej własnej firmy trzeba dobrze przemyśleć. 

Related Post