SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Nieruchomości,Usługi Czy biuro nieruchomości pomoże ci w sprzedaży?

Czy biuro nieruchomości pomoże ci w sprzedaży?

Sprzedaż nieruchomości

Ostania aktualizacja postu : 31 grudnia 2023

Planujesz w najbliższym czasie zakup nowego mieszkania, jednak nie wiesz, co zrobić ze swoim dotychczasowym lokum? Najlepszym wyjściem może okazać się dla nieruchomości sprzedaż. Zanim podejmiesz decyzję, warto zastanowić się, czy wszelkie formalności będziesz załatwiał sam. Może to mieć ogromny wpływ na kwotę otrzymaną ze sprzedaży, ponieważ w przypadku wynajęcia pośrednika, część pieniędzy należy przekazać mu w ramach wynagrodzenia.

Sprzedaż samodzielna czy przez pośrednika

Decydowanie o nieruchomości, sprzedaż i sposób, w jaki zostanie wykonana oddziałuje na przebieg całego procesu. Powierzenie swojego mieszkania na sprzedaż specjaliście, czyli komuś, kto ma największą wiedzę o sytuacji na rynku oraz od lat płynnie się po nim porusza da nam gwarancje szybko i sprawnie przeprowadzonej transakcji i zminimalizuje ryzyko źle zawartej umowy.
Sprzedając samodzielnie mamy całkowitą kontrolę na przebiegiem procesu, co może być najważniejsze dla niektórych, jednak minusem takiego wyboru jest o wiele dłuższy czas sprzedaży mieszkania i konieczność zarezerwowania części swojego czasu na kontakt z potencjalnymi klientami.

Konieczne formalności przy nieruchomości – sprzedaż to nie wszystko

Zanim zdecydujemy się na wystawienie nieruchomości na sprzedaż, musimy sprawdzić jej stan prawny. Nie zawsze posiada się pełne prawa do nieruchomości, w przypadku, kiedy została przez nas kupiona w stanie deweloperskim, jest to oczywiste, jednak możliwe jest też nabycie mieszkania w spadku lub z drugiej ręki. Jednak nie ma sensu niepotrzebnie przedłużać zmartwienia, właścicieli nieruchomości szybko sprawdzimy, a jeśli okaże się, że prawa do niej mają również krewni zmarłej osoby, to wystarczy przenieść je na nabywców notarialnie. Zapomnienie o sprawdzeniu praw własności może przysporzyć wielu problemów, ze sprawą w sądzie na czele.

Zobacz także:

Remontować czy nie?

Kolejnym poruszanym często problemem jest stan nieruchomości, sprzedaż może okazać się trudniejsza, gdy lokal wyda się zaniedbany. Niestety remont nie zawsze jest gwarancją sukcesu. Możliwe przecież, że nasz gust nie jest zgodny z trendami i ma niewielu amatorów. Ponadto remont jest sporym wydatkiem i może wygenerować koszty, które nie zwrócą się podczas sprzedaży, nie mówiąc już o czasie, jaki musimy na niego poświęcić.
Na osoby kupujące oczami są inne sposoby niż remont. Kilka zmian kosmetycznych wykonanych w krótkim czasie, może całkowicie odmienić wygląd lokalu i zachęcić do jego nabycia. Wystarczy odmalować ściany, najlepiej w sterylnych kolorach, na popękane blaty nałożyć specjalną okleinę, uszkodzone umywalki lub wannę potraktować emalią, a strategiczne punkty ozdobić materiałem albo kilkoma bibelotami.

Odpowiednia wycena lokalu – jak to zrobić?

Wycena lokalu to coś, co sprawia najwięcej problemów właścicielom nieruchomości – sprzedaż nie może odbyć się na zasadach wymyślonych przez nas, ponieważ jest za dużo do stracenia. Zła wycena może nie tylko odstraszyć kupców, co jeśli nieruchomość jest warta o wiele więcej? Na przykład przez dogodną lokalizację, na którą nie zwróciliśmy uwagi. W przypadku problemów warto zapytać o radę rzeczoznawcę. Na podstawie swojego doświadczenia i cen rynkowych, wypowie się na temat lokalu i zaproponuje najlepszą dla niego cenę. Jeśli korzystamy z pomocy pośrednika, to często wycena jest jedną z oferowanych przez niego usług. Właściciele mieszkań z ogródkami nie zawsze są świadomi, jak wiele czynników wpływa na cenę nieruchomości. Są to między innymi:

  • Piętro, na którym jest mieszkanie
  • Wiek budynku
  • Strona ekspozycji
  • Odległość od centrum
  • Ilość zieleni dookoła budynku
  • Bliskość punktów usługowych, szkół, sklepów
  • Stopień hałasu w okolicy

Właściwa treść ogłoszenia nieruchomości – sprzedaż i jaki masz na nią wpływ

Dobrze napisane ogłoszenie zdziała cuda. To w dużej mierze dzięki niemu, nawet zaniedbane mieszkanie może szybko znaleźć nowego właściciela. Najlepiej podglądać najczęściej wyświetlane oferty, znaleźć punkty wspólne pomiędzy nimi i stworzyć podobny szablon. Jeśli wydaje nam się, że nie możemy sobie poradzić z tym zadaniem, to najlepszym wyjściem będzie zlecenie tego specjaliście. Ponownie pomóc nam może doświadczony pośrednik, który nie tylko stworzy atrakcyjne ogłoszenie, ale również zrobi profesjonalne zdjęcia nieruchomości, sprzedaż ruszy z kopyta po takim zabiegu.
Jeśli decydujemy się na samodzielne wystawianie mieszkania, to należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, kupujemy starter i używamy innego numeru telefonu, jako kontaktowy. Pomoże to zachować spokój podczas wolnego i w godzinach wieczornych, ludzie potrafią dzwonić w nieodpowiednich porach i nadużywać kontaktu. Prawdopodobnie kontaktować się z nami będą nawet biura nieruchomości, w celu zaproponowania opieki nad procesem sprzedaży.
Kolejne kroki to już tylko znalezienie nabywcy i przekazanie mu mieszkania. Warto jest spisać protokół zdawczo-odbiorczy, który będzie poświadczeniem stanu technicznego nieruchomości, sprzedaż z dokumentem zapobiegnie ewentualnym roszczeniom nowego właściciela. Po wszystkim pozostaje cieszyć się udaną transakcją.

Related Post