SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Motoryzacja Ile kosztuje kilometr autolawety

Ile kosztuje kilometr autolawety

Ile kosztuje kilometr autolawety

Ostania aktualizacja postu : 23 lipca 2021

Auto laweta jest to pojazd, który każdy doskonale z nas zna. Jest to jednocześnie pojazd, z usług którego większość z nas nigdy nie chciałaby skorzystać, szczególnie jeżeli byłoby to wymuszone jakąś sytuację losową, na przykład podczas jakiejś podróży. Nie zmienia to faktu, że dobrze jest, że takie usługi jak wynajem autolawety, w kraju w ogóle funkcjonują, ponieważ nie jesteśmy w stanie nigdy przewidzieć tego, że nastąpi na przykład jakaś awaria samochodu, a dodatkowo autolaweta może się czasami przydać, nie tylko i wyłącznie do tego, aby przywieźć nasze auto kiedy się zepsuje. Wypożyczalnia autolawet może się nam przydać, do innych nazwijmy to zadań. Porozmawiajmy sobie teraz o tym jaki autolaweta cennik posiada i od czego cena może zależeć.

Co to jest autolaweta?

Na samym początku powiemy sobie o tym, co to w ogóle jest autolaweta, ponieważ nie każdy musi oczywiście wiedzieć, co to jest auto laweta. Autolaweta jest to w dużym uogólnieniu samochód, który jest dostosowany do tego, by przewozić inne samochody. Istnieją autolawety małe oraz autolawety duże. Autolawety są najczęściej zbudowane na bazie samochodów dostawczych, bądź półciężarówek. Służą one przeważnie w usługach pomocy drogowej, natomiast duże autolawety, są to autolawety zbudowane na bazie ciągników siodłowych i przeważnie, służą one do przewożenia dużej ilości samochodów, najczęściej nowych, chociaż zdarza się też, że są to samochody, za pomocą których, na dużą skalę ściągamy z zagranicy samochody używane. Autolaweta najczęściej posiada własną wciągarkę. Dzięki temu można wciągnąć na lawetę uszkodzony pojazd, ponieważ czasami zdarza się, że na przykład samochód kompletnie nie jest w stanie nawet sam wjechać na lawetę. Tego typu urządzenia są potrzebne.

Czy zawsze kiedy wzywamy autolawetę, konieczne jest przewiezienie naszego samochodu?

Bardzo często osoby, które interesują się tym, ile kosztuje transport autolawetą, zapominają o tym, że nie zawsze jest tak, że jeśli mamy jakąś awarię w trasie, to musimy koniecznie auto holować lub przewozić na autolawecie Wynajem tego pojazdu nie jest zawsze konieczny. Bardzo często zdarza się tak, że usterki, które się nam trafiają na drodze, są to usterki stosunkowo niegroźne, ale bez odpowiedniego sprzętu nasz samochód jest unieruchomiony. Czyli na przykład może się zdarzyć tak, że po postoju przy autostradzie zimą, nie chce nam odpalić auto, ponieważ mamy za słaby akumulator. Może się tak zdarzyć, że na przykład złapiemy tak zwanego kapcia i nie mamy koła zapasowego, czasem może zabraknąć nam oleju. Wówczas możemy wezwać autolawetę, czyli inaczej mówiąc pomoc drogową, jednak osoba, która przyjdzie może przywieźć ze sobą na przykład koło zapasowe, zestaw do rozruchu silnika w przypadku słabego akumulatora. Jeśli auto nam się zatrzyma z powodu braku oleju, a do stacji benzynowej mamy bardzo daleko, to wówczas może przyjechać pomoc drogowa i sprzedać nam taki olej. Innymi słowy w takiej sytuacji nie płacimy za autolawetę, tylko tak naprawdę płacimy za usługę pomocy drogowej. Stawki takich usług są różne, ale najczęściej jest to około 100 zł.

Ile kosztuje kilometr autolawety?

Zdarza się jednak tak, że musimy jednak samochód przewieźć na przykład do najbliższego warsztatu i wówczas będziemy musieli za każdy kilometr, który przejedzie autolaweta zapłacić. Stawki są różne. Zależą one w dużej mierze od tego, ile kilometrów będziemy musieli na lawecie przejechać. Zależą również od tego na przykład, ile w danym rejonie działa pomocy drogowych, ponieważ wtedy będą na pewno ze sobą konkurowały i będą też konkurowały między innymi między sobą ceną. Najczęściej stawki oscylują w przedziale 1-5 złotych za kilometr. Średnio w naszym kraju zapłacimy za kilometr na autolawecie 2,54 zł. Jak wspomnieliśmy to bardzo mocno zależy od dystansu. Jeżeli mielibyśmy na przykład przewieźć samochód 5 km, no to opłacałoby się nikomu podjeżdżać za 15złotych zarobku. Dlaczego najczęściej jest podawana minimalna stawka jaką musimy zapłacić za przyjazd i przewożenie pojazdu na autolawecie. Natomiast jeżeli dystans zaczyna się wydłużać wówczas możemy dostać inną ofertę, już w odniesieniu do konkretnej kilometrówki.

Wynajęcie autolawety

Często zdarza się też tak że na przykład chcemy wynająć autolawetę, na przykład na jeden lub dwa dni. Taka sytuacja nie jest z pozoru taka rzadka. Jeżeli na przykład kupujemy auto w Niemczech, to auto to nie jest w Polsce zarejestrowane i nie może przyjechać na własnych kołach do Polski. Wówczas musimy samochód przewieźć właśnie na autolawecie. Wówczas wynajmujemy autolawetę. Stawki są oczywiście różne, ale wtedy nie zależą one wprost od kilometrów tylko tak naprawdę od dni, na ile wynajmiemy oraz od tego, czy na przykład wynajmiemy autolawetę jako po prostu pojazd, czy na przykład chcemy wynająć autolawetę z kierowcą. Najczęściej również jesteśmy zobowiązani do tego, aby ale autolawetę zatankować, czyli odbywa się to trochę na takiej zasadzie jak działają wypożyczalnie samochodów, czyli dostajemy auto, które ma zalany do pełna bak i taki też oddać musimy. Stawki na tego typu wynajem rozpoczynają się najczęściej od 300 zł za dobę.

Related Post

Wycinanie dpf

Wycinanie dpfWycinanie dpf

Ostania aktualizacja postu : 22 listopada 2023 Wycinanie dpf: W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy warto wykonać zabieg wycinania DPF (Diesel Particulate Filter), czyli filtra