Apple Pay – jak działa?

Apple Pay - jak działa?

Ostania aktualizacja postu : 17 listopada 2021

Płacenie za pomocą telefonu to bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy robić to za pomocą Apple Pay. Jak to działa?

Co to jest Apple Pay?

Najprościej mówiąc, Apple Pay jest swego rodzaju systemem płatności mobilnych. Został stworzony przez znaną i uznaną firmę Apple. System ten umożliwia dokonywanie płatności za pomocą urządzeń produkowanych przez tę firmę, a więc:

 • iPhone,
 • iPad,
 • Apple Watch,
 • Mac.

Jeśli mamy jakieś pytania lub coś jest dla nas niejasne zawsze możemy skorzystać z usług salonu Apple. Autoryzowany serwis wprowadzi nas w użytkowanie usługi oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak korzystać z Apple Pay przy pomocy telefonu?

Aby skorzystać z Apple Pay w telefonie należy zaopatrzyć się w smartfona firmy Apple. Są one znane pod nazwą iPhone. Usługa Apple Pay dostępna jest w telefonach z numerem 6 lub nowszych. Płatności można dokonywać za pośrednictwem aplikacji Wallet.

Apple Pay - jak działa?Jak można to zrobić? Najpierw trzeba połączyć usługę z kartą kredytową lub debetową. Aby to zrobić, musimy otworzyć aplikację Wallet. Wszystkie urządzenia firmy Apple mają ją już zainstalowaną. Po otworzeniu aplikacji w następnym kroku musimy wybrać opcję: dodaj kratę kredytową lub debetową. Na tym etapie możemy również przeczytać regulamin usługi oraz regulamin banku, którego kartę łączymy z Apple Pay. Aby przejść dalej należy te regulaminy przeczytać oraz zaakceptować. W kolejnym kroku mamy dwie ścieżki do wyboru. Pierwszą jest zrobienie zdjęcia karty przy pomocy telefonu i aplikacji. Dzięki temu nie będziemy musieli wprowadzać wszystkich danych ręcznie. Smartfon zrobi to za nas na podstawie wykonanego zdjęcia karty. Jeśli jednak nie ufamy sztucznej inteligencji w tego typu sprawach, drugą możliwością jest wprowadzenie wszystkich danych ręcznie, z poziomu klawiatury.

Po wprowadzeniu danych firma Apple weryfikuje, czy wprowadzone dane karty faktycznie są danymi karty, której jesteśmy właścicielami. Dzieje się to na przykład za pomocą wiadomości tekstowej wysłanej na numer telefonu powiązany z kontem w banku, z którym łączymy usługę. W wiadomości zawarty jest kod. W zależności od modelu telefonu będziemy musieli go przepisać, lub urządzenie samo go odczyta i przeniesie do aplikacji.

Po dokonaniu tych czynności usługa jest gotowa do działania. Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Telefonu używamy dokładnie tak, jak popularnych kart zbliżeniowych. Jedyne co musimy zrobić, to potwierdzić naszą tożsamość przy pomocy usługi rozpoznawania twarzy lub odcisku kciuka.

Kiedy mogą pojawić się problemy z płatnością? Przede wszystkim wtedy, gdy zniszczeniu ulegnie telefon. Jeśli ekran zostanie uszkodzony, możemy mieć problem z otworzeniem odpowiedniej aplikacji. Wówczas konieczna może być na przykład wymiana wyświetlacza iphone 7 plus. Podobnie jest gdy zepsuje się bateria. Nie uruchomimy wówczas telefonu, a więc nie zapłacimy za pomocą Apple Pay. Potrzebna wtedy będzie nam wymiana baterii iPhone 8.

Jak korzystać z Apple Pay przy pomocy zegarka?

Kiedy mamy już skonfigurowaną usługę Apple Pay na naszym telefonie, w dalszej kolejności możemy dodać do niej również zegarek firmy Apple, czyli Apple Watch. Aby to zrobić, należy najpierw połączyć Apple Watch z telefonem. Następnie należy na smartfonie uruchomić aplikację Apple Watch oraz wybudzić zegarek, na przykład poprzez stuknięcie. W panelu zegara wybieramy następnie aplikację Wallet i Apple Pay. W ten sposób możesz dodać kartę również do zegarka.

Kiedy pojawiają się problemy z płatnością zegarkiem? Oczywiście wtedy, gdy zostanie on uszkodzony. Jeśli obsługa zegarka jest niemożliwa, niemożliwe jest także obsługiwanie płatności. Konieczna może być wtedy na przykład wymiana szybki apple watch 3.

W jakich krajach korzystać możemy z Apple Pay?

Apple Pay wprowadzony został w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w 2014 roku i początkowo tylko tam był dostępny. Wkrótce jednak zaczęto rozszerzać działanie usługi na kolejne kraje. W 2015 roku do Stanów Zjednoczonych dołączyły niektóre inne kraje anglosaskie: Wielka Brytania, Kanada i Australia. W 2016 Apple Pay zaczęło pojawiać się w krajach Azjatyckich oraz Europejskich – tych, w których nie było dostępne wcześniej. Obecnie przy użyciu Apple Pay zapłacimy za transakcje w znacznej części Ameryki Południowej, całej Ameryce Północnej i całej Australii, niemal całej Europie oraz części Azji.

Czy z Apple Pay można korzystać w Polsce?

Wprowadzenie płatności Apple Pay na terenie polski zostało zapowiedziane w maju 2018 roku, a wdrożono je w życie niedługo później – w czerwcu tego samego roku. Obecnie dostępna jest na terenie całej Polski.

Jak można płacić przy użyciu Apple Pay?

W Polsce z usługi Apple Pay można korzystać na różnorakie sposoby. Jednym z nich jest połączenie konta z systemem przedpłatowych kart dla firm zwanych Edenred. Systemy takie jak PayLane, Przelewy24 oraz PayU także umożliwiają korzystanie z Apple Pay. Co więcej, połączenie swoich usług z Apple Pay oferuje coraz więcej działających na terenie kraju banków. Są to między innymi:

 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Santander Bank,
 • Getin Bank,
 • Alior Banku,
 • Pekao S.A.,
 • N26,
 • Nest Bank,
 • Raiffeisen Polbank,
 • Revolut,
 • BNP Paribas,
 • PKO Bank Polski,
 • Bank Millennium,
 • T-Mobile Usługi Bankowe.

Related Post