Kiedy należy wymienić opony?

Kiedy należy wymienić opony?

Ostania aktualizacja postu : 9 marca 2023

Kiedy należy wymienić opony? Samochód jest złożonych systemem, który składa się z wielu układów. W idealnym świecie każdy z nich przez cały czas działa z najwyższą skutecznością. Rzeczywistość jest jednak inna i niezależnie od tego, jak wysoka jest jakość auta, czasem trzeba dokonać pewnych napraw. Wiele elementów po prostu się zużywa wraz z eksploatacją. W ramach tego artykułu skupimy się na jednym z takich elementów, a są nim opony samochodowe.

Kiedy należy je wymienić? Oczywiście rodzi się pytanie, czy treść będzie dotyczyła sytuacji zużycia, czy wymiany w związku z występującymi na zewnątrz temperaturami. Połączymy te dwie kwestie, przedstawiając kompleksowy artykuł odnośnie wymiany opon.

Wymiana ze względu na zużycie

Kiedy należy wymienić opony?

Kiedy należy wymienić opony?

Podstawowym zagadnieniem jest wymiana opon ze względu na ich zużycie. Jest to element, na którym nie można oszczędzać. Ponadto zwlekanie nie ma sensu. Efekty mogą być poważne nie tylko ze względu na większe koszty w wyniku wypadku, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie. Jak jednak określić, czy opony nadają się jeszcze do użytku. W praktyce zależnie od właściciela pojazdu wykorzystywane są różne metody dotyczące tego, czy już potrzeba dokonać wymiany. Tutaj jednak zwróćmy uwagę, że jest to dokładnie regulowane przez prawo. Czynnikiem, który determinuję potrzebę zmiany, jest minimalna głębokość bieżnika. Jeśli jest ona mniejsza niż 1,6 mm, to bezwzględnie należy dokonać wymiany. Warto dodać, że nowa opona może mieć głębokość bieżnika na poziomie nawet 8 mm i więcej, a więc różnica jest znacząca. Wiele osób określa to, że trzeba zakupić nowe opony na podstawie długości eksploatacji starych lub przejechanych na nich kilometrach. W kwestii wieku szacuje się, że opona nie powinna mieć więcej niż 10 lat. Pamiętajmy jednak, że to poprzedni czynnik jest tym najważniejszym, a przy standardowej eksploatacji trudno, żeby ta minimalna głębokość nie była jeszcze niższa po upływie 10 lat.

Wymiana opon ze względu na temperaturę na zewnątrz

Osobnym tematem jest okresowa wymiana opon ze względu na temperatury panujące na zewnątrz. To kolejna sprawa, której nie można pominąć, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo poważne. Istnieją różne teorie, które odnoszą się do tego tematu, a oprócz tego wiele osób wymienia opony, gdy intuicyjnie stwierdzi, że już rodzi się taka potrzeba. Pamiętajmy, że pierwszy śnieg niekoniecznie oznacza, że przyszedł czas na wymianę opon. W wielu przypadkach trzeba będzie to zrobić znacznie wcześniej.

Wymiana opon na zimowe

Kiedy trzeba wymienić opony na zimowe? Jest to bardzo dokładnie uregulowane i dobrze określa to warunki, które powinny skłonić do zachowania bezpieczeństwa. Jeśli maksymalna temperatura w ciągu dnia nie przekracza 7 stopni Celsjusza, trzeba dokonać wymianu opon na zimowe. W takiej sytuacji bowiem istnieje duża szansa na to, że trudne warunki na drodze i śliska nawierzchnia w postaci przymrozków zaskoczy nas w trasie. Warto zauważyć, że to nie musi być równoznaczne z pierwszym śniegiem. Niektórzy zalecają nawet profilaktyczną wymianę jeszcze w październiku lub ewentualnie w listopadzie. Jest to złożony temat, ale rzeczywiście pozwoli on uchronić się przed kapryśną polską jesienną pogodą. Oprócz tego sama wymiana będzie w takiej sytuacji bardziej komfortowa, ponieważ jeszcze nie wszyscy zaczną się tym zajmować.

Sprawdź usługi warsztatów:

Wymiana opon na letnie

Najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że opony trzeba zmienić na letnie, gdy minie już czas występowania przymrozków. W praktyce jest to jednak trudne do dokładnego ustalenia. Z tego powodu zazwyczaj zalecenia są takie, żeby być ostrożnym w ustalaniu, kiedy już można dokonać wymiany. Zazwyczaj wykonanie tych prac nieco później okaże się bardziej skuteczne. Pamiętajmy, że jazda na zimowych oponach w lecie stanowi niebezpieczeństwo, ponieważ trudniej wtedy o utrzymanie należytej przyczepności. Oprócz tego pojawia się drugi aspekt tzn. z finansowego punktu widzenia również warto zatroszczyć się o wymianę, ponieważ zimowe opony w lecie mocniej się zużywają.

Pozostałe czynniki wskazujące na potrzebę wymiany

Pozostałe czynniki są oczywiste, ale pomimo tego warto zwrócić na nie uwagę. Opony samochodowe poddawane są dużym naprężeniom i niektóre jej fragmenty z czasem mogą się zużywać. Jeśli zaobserwujemy różne rodzaju pęknięcia, zniekształcenia kształtu czy rozwarstwienia, istnieje duża szansa, że należy dokonać wymiany. Oczywiście wszystko zależy od stopnia zużycia, ale nieodpowiednie opony mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Dlaczego jest to tak ważne?

Nie powinno się zwlekać ani oszczędzać na tych częściach samochodowych, których nieprawidłowe działanie obniża bezpieczeństwo. Do tej kategorii należą opony samochodowe. Jest to regulowane według prawa i niezgodna z nim jest jazda samochodem, który ma opony o minimalnej głębokości bieżnika mniejszej niż 1,6 mm. Pamiętajmy, że w praktyce warto dokonać wcześniejszej wymiany. Kwestią bezpieczeństwa jest też dostosowanie opon do temperatur panujących na zewnątrz. To również aspekt bezpieczeństwa i nie należy z tym zwlekać. W wielu sytuacjach lepiej starać się (jak dalece jest to możliwe) przewidywać sytuację. Oprócz tego pojawia się oczywisty aspekt tzn. zużycia opony. Szacuje się, że mieszanka traci na jakości po upływie 10 lat. Nie zmienia to faktu, że nieraz częściej dochodzi do zniekształceń czy pęknięć.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

Related Post