SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Hobby Korzyści płynące z uprawiania sportu – czyli dlaczego zdecydować się na jeździectwo?

Korzyści płynące z uprawiania sportu – czyli dlaczego zdecydować się na jeździectwo?

Korzyści płynące z uprawiania sportu - czyli dlaczego zdecydować się na jeździectwo?

Ostania aktualizacja postu : 5 stycznia 2023

Korzyści płynące z uprawiania sportu – czyli dlaczego zdecydować się na jeździectwo? Żyjemy w czasach, w których towarzyszą nam stres i nieustanna pogoń. Czasami w tym całym wyścigu zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Nie spędzamy czasu z rodziną, nie dbamy o swój stan zdrowia czy nastrój. Warto zatrzymać się na moment i zastanowić się “co jest naprawdę ważne i co mogę zrobić dla siebie?”.

Badania udowodniły, że regularne uprawianie sportu wydziela endorfiny, redukuje stres i poprawia ogólne samopoczucie. Podobnie działa kontakt ze zwierzętami, a połączenie tych dwóch spraw może przynieść naprawdę ogromne korzyści dla naszego zdrowia!

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z jeździectwem? 

Na pewno nieraz zastanawialiśmy się nad tym, jaki sport będzie najprzyjemniejszy. Nie każdy z nas lubi długie, męczące godziny spędzone na bieganiu czy siłowni. Połączenie relaksu z wysiłkiem jest jak najbardziej możliwe, jeżeli zdecydujemy się na jazdę konną. Jeździectwo uczy współpracy z drugą istotą i szacunku do niej. Obustronna zależność pozytywnie wpływa na cierpliwość i spokój – przydaje się to szczególnie wtedy, gdy rozpoczniemy ten sport w jak najmłodszym wieku; na jego podstawie będzie kształtowany nasz charakter.

Koń, jako silne i ogromne zwierzę, musi chcieć z nami współpracować. Nie damy rady poskromić go poprzez siłę, bo jest ona u nas dużo mniejsza, musimy więc zachęcić go do tego, aby z nami pracował. Uczy to miłości i zrozumienia drugiej strony. Kontakt z naturą i zwierzęciem pozwala się wyciszyć i spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Stajnia to także miejsce, w którym możemy poznać wspaniałych ludzi; pomocnych i przyjacielskich, którzy na pewno z przyjemnością zapoznają nas z tajnikami tego sportu. Miłośników jeździectwa jest w końcu coraz więcej; sklepy jeździeckie z roku na rok poszerzają swoje oferty, wychodząc naprzeciw zwiększonemu zainteresowaniu. 

Od czego zacząć? 

Korzyści płynące z uprawiania sportu - czyli dlaczego zdecydować się na jeździectwo?

Korzyści płynące z uprawiania sportu – czyli dlaczego zdecydować się na jeździectwo?

Przygodę z jeździectwem należy rozpocząć od znalezienia dobrej stajni. Tutaj istotne jest kilka kwestii, przede wszystkim to, w jaki sposób traktowane są zwierzęta. Niestety w wielu stajniach pracują przez długi czas, a kiedy nie są już w stanie zarobić na swoje utrzymanie, sprzedawane są handlarzowi. Warto zwrócić uwagę, czy boksy są czyste a konie spędzają wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu – są to zwierzęta, które potrzebują ruchu i nie mogą spędzać całego życia w ciasnym boksie.

Trzeba też zastanowić się nad tym, czy instruktor faktycznie poświęca nam dużo uwagi; czy podczas prowadzenia jazdy nie rozmawia z innymi lub przez telefon. Żebyśmy się czegoś nauczyli, musimy pracować intensywnie. Istotne są też zakupy w sklepie jeździeckim. Oczywiście jeśli udajemy się na pierwszą jazdę, nie musimy mieć profesjonalnego sprzętu, ale z biegiem czasu na pewno się przyda. Wygoda i bezpieczeństwo podczas jazdy konnej są niezwykle ważne i wpływają na nasze ogólne samopoczucie oraz szybkość rozwoju.

Praktycznie każdy sklep jeździecki posiada w swojej ofercie bryczesy czyli spodnie do jazdy konnej, czapsy, które pozwalają lepiej trzymać się siodła, a także kaski, dzięki którym zachowamy bezpieczeństwo podczas ewentualnego upadku. Pamiętajmy, że koń to duże, silne zwierzę, dlatego podczas zakupów warto także zdecydować się na kamizelkę ochronną, która jeszcze bardziej zminimalizuje ewentualne obrażenia. Jazda konna to sport, który powoduje dość wiele kontuzji, dlatego istotne jest, aby jak najlepiej dbać o swoje bezpieczeństwo. Oprócz tych wszystkich kwestii, ważne jest oczywiście dobre nastawienie i chęć nauki! Pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano; zapewne początki będą niezwykle trudne, a my będziemy mieli chwile zwątpienia i załamań. 

Jak się rozwinąć w tym sporcie?

Oczywiście na początku musimy po prostu nauczyć się panować nad koniem, prowadzić go w trzech podstawowych chodach oraz utrzymywać się w razie ewentualnego spłoszenia, które przecież zdarza się dość często. Później jednak warto pomyśleć o rozwoju; nie można przecież całe życie stać w miejscu. Jazda konna jest pięknym sportem, który daje możliwość brania udziału w zawodach skokowych czy ujeżdżeniowych. Przed takimi zawodami, trzeba odwiedzić sklep jeździecki i kupić potrzebne akcesoria. Podczas zawodów trzeba się prezentować nienagannie. Musimy posiadać białe bryczesy oraz frak, który sprawi, że staniemy na poziomie tego zadania. Pamiętajmy, żeby nie porywać się od razu na głęboką wodę. W zawodach skokowych do wyboru jest kilka klas. Najlepiej jest zacząć od najniższej i stopniowo zwiększać ambicję stawianych sobie celów. 

Poza braniem udziału w zawodach, rozwój zapewni nam też kupno własnego konia. Jest to jednak odpowiedzialna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Oczywiście własny wierzchowiec przyniesie nam dużo pozytywów, ale także obowiązków, od których nie będziemy mogli się uwolnić. Poza utrzymaniem go w pensjonacie oraz miłymi zakupami w sklepie jeździeckim, będziemy też potrzebowali funduszy na weterynarza i kowala, którzy muszą odwiedzać konia regularnie. Własny wierzchowiec to jednak piękna sprawa, wymagająca od nas poświęcenia i ogromnej odwagi! 

angielski francuski niemiecki hiszpański

Related Post

Co oznacza cosplay

Co oznacza cosplayCo oznacza cosplay

Ostania aktualizacja postu : 20 maja 2022 Co oznacza cosplay – cosplay (przebranie) to rodzaj teatru amatorskiego, ze znacznie większym stopniem improwizacji i kontaktu między aktorami. Jednocześnie w przypadku cosplayu

Wino francuskie

Wino francuskieWino francuskie

Ostania aktualizacja postu : 14 września 2023 Wino francuskie ze sklepu Vinifera to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych trunków na świecie. Francja, znana z bogatej tradycji winiarskiej,