SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Imprezy,Praca Imprezy integracyjne – poznaj ich zalety i wady

Imprezy integracyjne – poznaj ich zalety i wady

Imprezy integracyjne - poznaj ich zalety i wady

Ostania aktualizacja postu : 22 stycznia 2023

Imprezy integracyjne – poznaj ich zalety i wady: spotkania integracyjne czy wyjazdy firmowe w dzisiejszych czasach nie są niczym nadzwyczajnym. Organizują je nie tylko duże przedsiębiorstwa ale także mniejsze firmy, które duży nacisk kładą na budowanie zgranego zespołu pracowników. Wspólnie spędzony czas rozluźnia napiętą atmosferę, poprawia stosunki międzyludzkie i przede wszystkim motywuje do pracowników do pracy. Zastanawiasz się z jakimi zaletami i wadami związane są imprezy integracyjne? Dzisiaj poznasz je wszystkie!

Dla kogo organizowane są imprezy firmowe?

Imprezy integracyjne - poznaj ich zalety i wady

Imprezy integracyjne – poznaj ich zalety i wady

Imprezy firmowe, określane w branży mianem imprez bądź wyjazdów integracyjnych są nakierowane przede wszystkim na kadrę pracowniczą. Dobrze współpracujący ze sobą zespół pracowniczy jest jednym z podstawowych fundamentów każdej firmy. To dzięki nim, wzrastają dochody przedsiębiorstwa oraz przybywa pozytywnych opinii potencjalnych klientów.

Udział w spotkaniu firmowym wziąć powinni jednak nie tylko sami pracownicy, niezwykle istotna jest obecność pracodawcy i pozostałej kadry kierowniczej. To dobry sposób na zbudowanie dobrych relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami, co z kolei przełoży się na funkcjonowanie firmy. Imprezy integracyjne są organizowane dla pracowników przez właścicieli przedsiębiorstw, z tego też względu koszty związane z ich przygotowaniem ponoszą pracodawcy.

Jaki jest cel wspólnych spotkań integracyjnych?

Kojarzysz określenie “team building”, które w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza budowanie zespołu? Jest to pewnego rodzaju celowe działanie, którego wynikiem ma być zbudowanie zgranego zespołu kadry pracowniczej. Taki właśnie jest główny cel organizowania spotkań i wyjazdów integracyjnych. To inwestycja, która zwraca się w postaci zwiększonej efektywności i wydajności pracowników zatrudnionych w jednej firmie, co z kolei skutkuje wzrostem miesięcznych przychodów.

Oprócz naprawy stosunków miedzy ludzkich pomiędzy osobami zatrudnionymi, to dobry sposób na zadbanie o samopoczucie pracownika, który bardzo często narażony jest na duży stres związany z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych.

Jednak wzajemna zgoda i relaks to nie wszystko, bardzo często w program imprezy integracyjnej wpisane są dodatkowe szkolenia oraz kursy, których celem jest podniesienie kwalifikacji kadry pracowniczej.

Imprezy integracyjne – tak czy nie?

Wydawać by się mogło, że cel imprez integracyjnych jest szczytny to niestety opinie na ich temat są podzielone. Nie wszyscy uczestnicy podchodzą do nich w wielkim entuzjazmem, niektórzy w wyniku negatywnych doświadczeń rezygnują z brania udziału w spotkaniach firmowych. Zatem czy wszystkie imprezy integracyjne muszą zakończyć się niepowodzeniem? Czy warto w nich uczestniczyć? Niestety ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, dużo tak naprawdę zależy od samej organizacji imprez dla pracowników. To na pracodawcy spoczywa zadanie zaplanowania spotkania w taki sposób, by odbyło się ono w przyjaznej i kulturalnej atmosferze. Pracodawcy liczyć powinni się ze zdaniem pracowników, tylko wtedy spotkanie firmowe zakończy się sukcesem i przyniesie zamierzone cele. Zastanawiasz się jakie są najważniejsze zalety i wady imprez integracyjnych? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Zalety imprez integracyjnych

O zaletach imprez integracyjnych mówić należy tylko wtedy, kiedy są one profesjonalnie zorganizowane. Główną i najczęściej wymienianą przez uczestników jest możliwość lepszego poznania pozostałych pracowników. Wspólne pasje i zainteresowania budują dobre relacje, co przekłada się na umiejętność pracy w grupie oraz efektywność działania wszystkich członków zespołu.
Plusem takich spotkań jest również rozwiązywanie konfliktów oraz nieporozumień, wynikających z nieumiejętnym sposobem komunikowania się. Kolejną zaletą jest relaks i odprężenie zestresowanych pracowników, w planie takich imprez z reguły pojawiają się różne atrakcje takie jak np.: wizyta na strzelnicy, gra w bilard, wizyta w parku rozrywki – ich celem jest rozładowanie napięcia pracowników.
Ostatnim plusem jest doszkalanie pracowników w dyskretny sposób, nie wszyscy chętnie uczestniczą w oficjalnych szkoleniach, jednak na takie gdzie panuje luźna i niezobowiązująca atmosfera , ochotników nie brakuje.

Wady imprez integracyjnych

Nieumiejętne przygotowanie wspólnej imprezy pracowników, niestety ale może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. W dzisiejszych czasach na tego typy zabawach pojawia się alkohol, jak powszechnie wiadomo spożywanie trunków procentowych inaczej oddziałuje na każdego z nas. Jedni potrafią zachować wysoką kulturę osobistą, drudzy zaś odpowiedzialni są za wywoływanie awantur i sprzeczek. W związku z tym zamiast zgody i wzajemnego porozumienia, pracownicy kłócą się ze sobą i opuszczają imprezę w negatywnych nastrojach oraz kiepskich humorach.
Dobrą atmosferę zaburzyć może również nieatrakcyjny plan wyjazdu integracyjnego, znudzeni i pozostawieni samym sobie pracownicy, zajmą się własnymi sprawami, niekoniecznie skupionymi na miejscu pracy oraz celu spotkania.

Related Post