SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Zdrowie Jakie choroby leczy ortopeda?

Jakie choroby leczy ortopeda?

Jakie choroby leczy ortopeda?

Ostania aktualizacja postu : 14 grudnia 2023

Jakie choroby leczy ortopeda? Ortopeda to specjalista, który odpowiada za diagnozowanie oraz leczenie chorób i urazów, które w sposób bezpośredni są związane z narządem ruchu. Ortopedia to nauka, która zajmuje się nie tylko dolegliwościami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu szkieletowego, ale także wszelkimi zaburzeniami stawów, mięśni, więzadeł, nerwów i ścięgien. Ortopeda to lekarz, który musi posiadać rozległą, profesjonalną wiedzę. W dzisiejszym artykule w sposób niezwykle dokładny wyjaśniamy, jakie są kompetencje ortopedów. Doradzamy też, czym kierować się przy wybieraniu najlepszego ortopedy. Zapraszamy do lektury! 

Ortopeda – kto to jest? Kiedy trzeba się do niego udać na wizytę?

Ortopeda z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ to lekarz, który w sposób profesjonalny zajmuje się pacjentami z chorobami narządu ruchu. Ortopedia jest niezwykle szeroką dziedziną medycyny. Zajmuje się zmianami zwyrodnieniowymi, wadami postawy, stanami zapalnymi, zakażeniami stawów i kości, chorobami nowotworowymi pojawiającymi się w obrębie narządu ruchu, chorobami metabolicznymi a nawet uwarunkowaniami genetycznymi powodującymi powstawanie rozmaitych chorób związanych z narządami ruchu. 

Warto wiedzieć, że nauką bardzo mocno powiązaną z ortopedią jest traumatologia nazywana inaczej chirurgią urazową. Specjaliści posiadający doświadczenie w tej dziedzinie diagnozują i leczą (także operacyjnie) rozmaite urazy, takie jak skręcenie, złamania, zwichnięcia stawów, kości, ścięgien i wiązadeł. 

Jak znaleźć dobrego ortopedę? 

Jeszcze kilkanaście lat temu znalezienie dobrego, sprawdzonego lekarza nie było takie proste. Nie było internetu, przez co dostęp do informacji na temat poszczególnych specjalistów był mocno ograniczony. W chwili obecnej w internecie można znaleźć szereg informacji na temat każdego lekarza. Zanim skorzystamy z usług jakiegokolwiek ortopedy, warto poszukać informacji na jego temat w internecie. Wpisując jego imię i nazwisko w internecie, otrzymamy od razu mnóstwo opinii na jego temat.

W sytuacji, gdy dany lekarz ortopeda posiada mnóstwo pozytywnych opinii od pacjentów, to jest to sygnał, iż bez żadnych obaw można zdecydować się na skorzystanie z jego usług. Stanowczo przestrzegam przed korzystaniem z usług ortopedów, o których można przeczytać w internecie same negatywne opinie. Decydując się na wybranie takiego ortopedy możemy później tego bardzo mocno żałować. 

Jakie choroby może zdiagnozować ortopeda? 

Ortopeda musi posiadać szeroką, bardzo rozległą wiedzę. Liczba chorób, które mogą rozpoznać przedstawiciele tej medycznej profesji jest naprawdę długa. Ortopedzi mogą zdiagnozować następujące schorzenia:

  • choroba Scheuermanna – jest to choroba nazywana jałową martwicą kręgosłupa,
  • rozmaite choroby kręgosłupa, takie jak przepuklina dyskowa, stenoza kanału kręgowego czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • wady postawy, takie jak płaskostopie, kifoza, lordoza, skolioza, stopa szpotawa czy paluch koślawy, 
  • choroba Olliera, czyli tzw. chrzęstniakowatość, 
  • choroba Dupuytrena,
  • zmiany przeciążeniowe, takie jak zespół cieśni kanału nadgarstka, ostroga piętowa, zespół mięśnia nadgrzebieniowego, łokieć tenisisty, zapalenie kaletki przedrzepkowej, 
  • jałowe martwice kości takie jak na przykład choroba Kienbocka, 
  • nowotwory kości,
  • choroby zapalne stawów i kości,
  • wady wrodzone takie jak kręcz szyi czy wrodzona dysplazja w stawie biodrowym.

Powyższa lista jest oczywiście niepełna. Liczba schorzeń, które mogą rozpoznać specjaliści ortopedzi, jest znacznie większa. 

Jakie badania wykonują lekarze ortopedzi?

Lekarz ortopeda z Ortho Expert to specjalista, do którego pacjenci udają się najczęściej wtedy, gdy zmagają się z bardzo potężnym bólem. Ból jest pierwszym sygnałem od organizmu, który informuje, że coś jest nie tak. Najszybciej i najprościej diagnozowane są zwichnięcia, skręcenia i złamania, ponieważ ich objawy są w pełni jednoznaczne i nie dają jakichkolwiek wątpliwości. Zupełnie inaczej jest w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Pierwsze objawy tego typu schorzeń są mało charakterystyczne – na przykład migreny, szumy uszne czy drętwienie nóg. 

Jakie choroby leczy ortopeda?

Jakie choroby leczy ortopeda?

Zanim lekarz ortopeda postawi dokładną diagnozę pacjentowi, który do niego przyjdzie, w pierwszej kolejności przeprowadzi niezwykle dogłębny wywiad, w którym będzie chciał dowiedzieć się wszystkiego na temat schorzeń konkretnego pacjenta przebytych w przeszłości. Na pierwszą wizytę u ortopedy zalecamy zabrać ze sobą wyniki wszystkich przeprowadzonych do tej pory badań, na przykład zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa, dzięki którym ortopeda szybko i sprawnie ocenić aktualny stan tego narządu. 

Jeśli ortopeda będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zawsze zleci nam przeprowadzenie dodatkowych badań – na przykład tomografię komputerową, rezonans magnetyczny bądź badanie ultrasonograficzne. Jeśli będzie to konieczne, czasami pacjent może być również wysłany na jeszcze bardziej szczegółowe badania, takie jak na przykład artrografia. Jest to specjalny rodzaj badania rezonansem magnetycznym, który zleca się przy schorzeniach dotyczących stawu kolanowego bądź stawu barkowego. 

Related Post

Stomatolog Szczecin

Stomatolog Szczecin Stomatolog Szczecin 

Ostania aktualizacja postu : 18 października 2023 Stomatolog Szczecin: Stomatologia, to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób jamy ustnej. To obszar medycyny, który zyskuje coraz większe