SOA czyli Słowa Oczywiście A(normalne) Prawo Gdzie złożyć pozew o rozwód

Gdzie złożyć pozew o rozwód

Gdzie złożyć pozew o rozwód

Ostania aktualizacja postu : 25 listopada 2021

Masz problemy w małżeństwie? Czujesz, że trwanie dłużej w związku po prostu nie ma sensu? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że rozwód często jest bardzo trudnym oraz długotrwałym procesem, który wymaga profesjonalnej pomocy że strony prawnika. Jeśli zatem jesteś w trakcie decyzji o zakończeniu małżeństwa, z pewnością dużą ulgą będzie fakt, że specjalnie z myślą o takich osobach jak Ty, powstał ten krótki poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć decydując się na rozwód. Jeśli więc jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury. 

Gdzie szukać pomocy prawnej? 

Gdzie złożyć pozew o rozwódPrzede wszystkim należy zacząć od tego, że nie każdy rozwód wiąże się z koniecznością zatrudnienia prawnika. Dlaczego? Otóż najczęściej strony (czyli małżonkowie) dogadują się między sobą, dzięki czemu wyrok sądu jest tylko formalnością. Jest to bardzo wygodne zarówno dla sądu jak i dla stron. Niestety jak można się domyślić, rozwód jest bardzo poważnym przeżyciem, które może mieć wpływ na wiele aspektów życia. Jeśli zatem w trakcie rozstania występują problemy nie do pogodzenia, dobrym pomysłem może okazać się zatrudnienie prawnika od rozwodów. Kto może Ci pomóc? Cóż, obecnie wśród wielu osób panuje błędne przekonanie o tym, że prawnik sam w sobie jest osobą uprawnioną do występowania przed sądem. Jest to oczywiście mit, z którego nie należy powielać. Mianem prawnika określa się bowiem wszystkie osoby, które ukończyły pięcioletnie studia magisterskie na kierunku prawa. Sam tytuł magistra prawa nie uprawnia jednak do prowadzenia indywidualnych spraw przed sądem. Do kogo zatem powinieneś się zgłosić? Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście umówienie się na konsultację do kancelarii prawna od rozwodów. Kancelaria, która specjalizuje się w rozwodach zapewni Ci w pełni profesjonalną pomoc w dziedzinie prawa oraz pomoże Ci przejść przez ten trudny okres. 

Kto może reprezentować Cię w sądzie? 

Tak jak wspomnieliśmy, nie każdy prawnik posiada odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia do tego, by móc Cię reprezentować podczas rozprawy sądowej. By osoba mogła być Twoim obrońcą musi posiadać odpowiednie wykształcenie, którego częścią składową jest między innymi:
– ukończenie studiów prawniczych,
– pozytywny wynik z egzaminu uprawniającego do odbycia aplikacji adwokackiej bądź też radcowskiej,
– ukończona aplikacja adwokacka lub radcowska. 

W dużym skrócie, jeśli oczekujesz pomocy na sali sądowej, zgłoś się do adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym oraz cywilnym lub do radcy prawnego. Wiele osób uważa, że tylko adwokat może reprezentować ich podczas rozprawy, są to oczywiście nieprawdziwe informacje, ponieważ rolę tą może pełnić również radca prawny. Co ciekawe, z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług właśnie radcy prawnego. Należy jednak podkreślić bardzo ważną różnicę pomiędzy radcą a doradcą prawnym. Otóż doradca prawny jest to specjalista z danej dziedziny prawa, którego usługi polegają na doradzaniu oraz przeprowadzaniu konsultacji. Doradca prawny nie jest zatem uprawniony do tego, by być Twoim obrońcą w sądzie. 

Co to jest pozew o rozwód? 

Dla wielu osób  definicja pozwu rozwodowego jest oczywista i nie wymaga ona specjalnego tłumaczenia, jednak mimo to warto jest dokładnie zapoznać się z tym czym jest oraz czym się charakteryzuje wyżej wspomniany dokument. Otóż pozew rozwodowy to nic innego jak oficjalnie pismo, a dokładnie wniosek jednej ze stron (jednego z małżonków) o orzeczenie rozwodu czyli przerwania małżeństwa. Powodów przerwania małżeństwa może być oczywiście wiele, jednak jednym z najczęściej podawanych powodów rozpadu pożycia małżeńskiego jest niewierność jednego z partnerów bądź też różnice nie do pogodzenia. Pozew rozwodowy może zostać sporządzony przez jednego z małżonków (tak zwanego powoda) samodzielnie lub też z pomocą adwokata od rozwodów

Gdzie złożyć pozew o rozwód? 

Choć sam pozew może zostać przygotowany w kancelarii, w domu lub też w dowolnym innym miejscu, by mówić o realnych szansach na uzyskanie rozwodu, należy złożyć wniosek w sądzie. Zanim jednak zdecydujesz się zanieść pozew do sądu, upewnij się co do tego, że wniosek trafi do odpowiedniej placówki. Gdzie zatem należy umieścić wniosek? Otóż pozew o rozwód należy złożyć w sądzie rejonowym, który znajduje się najbliżej domu lub mieszkania, w którym małżonkowie ostatni raz mieszkali razem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jest to placówka, która jest zobligowana do tego, by dany wniosek rozpatrzyć. Jeśli jednak złożenie pozwu rozwodowego w miejscu starego zamieszkania nie jest możliwe, można udać się do najbliższego sądu względem obecnego miejsca zamieszkania powoda lub pozwanego. Przed ostatecznym złożeniem pozwu w wybranym przez Ciebie miejscu, udaj się na konsultację do kancelarii od rozwodów, by upewnić się, że wszystkie formalności są dopięte na ostatni guzik. Po udanej konsultacji możesz złożyć pozew oraz czekać na dynamiczny rozwój sytuacji. 

Mamy nadzieję, że rady, które Ci zaprezentowaliśmy, okazały się dla Ciebie przydatne. 

Related Post